Nečas si v prvé řadě neví rady s prezidentem Václavem Klausem. Původním důvodem pro nepřipojení bylo přitom to, že země bez eura by neměly na summitech eurozóny stejné postavení jako země, které eurem platí.
Teď je v sázce důvěryhodnost celé TOP 09
Teď je vyvstává otázka, jak se ke kroku Petra Nečase postaví proevropské strany. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) prohlásil, že by nechtěl zůstat ve vládě, pokud se Česko ke smlouvě nepřipojí.
Pehe v článku poukazuje na to, že teď je v sázce důvěryhodnost knížete i celé TOP 09. Schwarzenberg by neměl zůstat jen u kritiky, pokud si chce zachovat tvář. Jinak by voličům musel vysvětlovat, proč TOP 09 zůstává ve vládě, která vede Česko mimo hlavní proud evropské integrace.
Politolog v Právu navrhuje, aby dvě proevropské strany ČSSD a TOP 09 zvážily společný postup v této věci. Měly by společně tlačit na připojení ke smlouvě, dokud je čas, a zatlačit i na prezidenta Václava Klause, který dopředu oznámil, že smlouvu nepodepíše. To přitom ještě nevěděl, co v ní přesně bude.
ČSSD a TOP 09 by měly podat ústavní žalobu na Klause
Otázkou je, zda je Klausovo chování ústavní či neústavní. TOP 09 by prý měla vyvolat kompetenční spor s prezidentem před Ústavním soudem. Druhou možností je ústavní žaloba na prezidenta v Senátu, tu by mohly iniciovat opět ČSSD a TOP 09.
Pehe by byl rád, aby Ústavní soud jednou provždy nastavil jasná pravidla pro to, co prezident v takových situacích smí a nesmí.
„Česká republika by tak vypadala méně směšně, než tomu bylo v době ratifikace Lisabonské smlouvy nebo na summitu EU, kde se český premiér na prezidentovu obstrukci trapně vymlouval,“ uzavírá Pehe článek v Právu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe