Pehe se v ČT v souvislosti s Babišovou vládou v demisi oháněl „ústavním převratem“. Musel ho krotit ústavní právník

11.02.2018 14:44 | Zprávy

Ve druhé hodině nedělních Otázek Václava Moravce České televize proti sobě zasedli politologové Jiří Pehe, Ladislav Cabada a ústavní právník Jan Wintr. Rozebírali politickou situaci v Česku. Pehe konstatoval, že ČSSD je v hluboké krizi a je otázka, zda se z ní dostane. Cabada ocenil, že hnutí ANO nestojí zcela jednotně za premiérem v demisi Andrejem Babišem. Wintr varoval před přijetím zákona o obecném referendu. Na přetřes přišlo také členství České republiky v EU.

Pehe se v ČT v souvislosti s Babišovou vládou v demisi oháněl „ústavním převratem“. Musel ho krotit ústavní právník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Nejprve se věnovali faktu, že v tuto chvíli vládne v Česku kabinet Andreje Babiše (ANO), který je v demisi. „To je velmi citlivá věc,“ podotkl Cabada. Osobně je přesvědčen, že vláda v demisi by neměla činit nevratné kroky. Prací politiků by v tu chvíli mělo být co nejrychleji postavit vládu s důvěrou. Pehe taktéž Babišovi doporučil jednat zdrženlivě, k čemuž ostatně už v minulosti vyzval Ústavní soud ČR jedním ze svých nálezů. Pehe Babiše varoval především před zásahy do struktury státního zastupitelství.    

„Čím déle by tady vládla vláda v demisi, tím jsme blíže k něčemu, co bych nazval ústavním převratem,“ varoval v jednu chvíli v pořadu Pehe. Wintr okamžitě kontroval, že by o ústavním puči nemluvil.

Doplnil také, že by bylo nebezpečné nějak limitovat vládu v demisi, protože se pak nabízí otázka, kdo by měl dělat nezbytné kroky. Dodal ovšem také, že bychom se mohli inspirovat např. Německem, kde se nová vláda sestavuje poměrně dlouho a mezitím v zemi stále vládne kabinet, který jako poslední získal důvěru dolní parlamentní komory. Nová vláda si tak či tak musí nechat schvalovat zákony v Poslanecké sněmovně, a pokud ta vláda důvěru nemá, „tak sice může makat, ale moc toho tedy neudělá“, podotkl Wintr.

Moravec poté přehodil výhybku debaty a zaměřil se na sjezd ČSSD, který by teoreticky mohl odblokovat jednání o vládě. Pehe okamžitě konstatoval, že sociální demokracie má velký problém a nelze předpokládat, že by k podpoře vlády přistupovala jednotně.

„Sociální demokracie je strana v hluboké názorové krizi. Myslím si, že se tam s odstupem dvaceti let projevuje to spojení několika proudů z doby, kdy Miloš Zeman vytáhl tuto stranu z nějakých šesti procent. Ta strana bude mít velké problémy vytvořit alespoň zdání něčeho, co by vypadalo jednotně. Ani ten poslanecký klub ČSSD není zdaleka jednotný. Tam jsou lidé, u kterých si nedokážu představit, že by hlasovali pro vládu s Andrejem Babišem. Např. u Bohuslava Sobotky (ČSSD) si nedokážu představit, že by pro vládu Andreje Babiše hlasoval, protože by tím popřel všechno, co v posledních letech říkal.“    

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…