Pravicová opozice tlačí na vládu, aby z tendru na dostavbu Dukovan vyřadila Čínu a Rusko.
„Na jednání s premiérem jsme zopakovali požadavek, aby se dostavby Jaderné elektrárny Dukovany neúčastnily firmy z Ruska a Číny. A to ani ve formě konsorcia či subdodavatele. Stát se závislými na autoritářských režimech je extrémní bezpečnostní riziko, na které dlouhodobě upozorňuje jak česká Bezpečnostní informační služba, tak mnozí experti na bezpečnost. A kromě toho to jde i proti zdravému rozumu,“ napsala Pekarová Adamová na sociální síti Facebook už na konci ledna.
Připomněla také, že podle vládního zmocněnce pro energetiku Jaroslava Míla vyřazení Číny a Ruska z dostavby jaderné elektrárny nezvýší cenu projektu.
„Na cenu projektu má zásadní vliv dostatek času na předložení závazných nabídek a dále celková organizace a kvalita přípravy a provedení výběrového řízení podle mezinárodně uznávaných a standardně aplikovaných postupů. Nedostatek časového prostoru povede, s ohledem na potřebu vytvoření si značných rezerv na straně dodavatele, k předložení závazných nabídek navýšených o desítky procent. Celkovou cenu projektu také zásadním způsobem ovlivňují náklady financování, které jsou na počtu účastníků nezávislé,“ napsal Míl kabinetu. Z jeho dopisu citoval server Aktuálně.cz.
- Více informací naleznete zde
Ministr vnitra Jan Hamáček přesto vidí ve zmenšení tendru o dva uchazeče riziko.
Dal najevo, že by osobně uvítal, kdyby se čínské či ruské firmy mohly tendru účastnit, ale jen v rámci větších konsorcií, kde by prim hrály jiné než ruské a čínské firmy.
„Současně takovéto konsorcium, než by bylo připuštěno do toho tendru, tak by prošlo ještě vyhodnocením rizik toho daného konsorcia ze strany našich služeb,“ oznámil Hamáček na tiskové konferenci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp