Již mimo prezidentský úřad vyrazil na Tchaj-wan Václav Havel. Z vysokých politických představitelů se k podobnému kroku chystal někdejší předseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera, ale ten během příprav na cestu nenadále zemřel. Na Tchaj-wan poté vyrazil jeho nástupce ve funkci Miloš Vystrčil, taktéž z ODS, který na půdě tchajwanského parlamentu prohlásil „já jsem Tchajwanec". A po něm do třetice vyrazila na ostrov ještě předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.
Tchajwanci si teď volili prezidenta. Proti sobě stáli současný viceprezident William Laj z Demokratické progresivní strany (DPP), který prosazuje prohloubení spolupráce s USA a větší nezávislost na Číně, a kandidát opozice Chou Jou-i, který by raději vylepšoval vztahy s čínskými komunisty. Stalo se tak navzdory tomu, že Čína rámovala volbu jako výběr mezi válkou a mírem. O tomto orámování prezidentských voleb informovala agentura Reuters.
„V předvolebním období Čína odsoudila Lai jako nebezpečného separatistu s tím, že jakékoli kroky směrem k formální nezávislosti Tchaj-wanu znamenají válku, a odmítla Laiovy výzvy k rozhovorům,“ uvedla agentura Reuters.
Již zmíněná předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová rozhodnutí Tchaj-wanců uvítala.
„Dnes na Tchaj-wanu proběhly svobodné volby, které připomněly zásadní rozdíl mezi demokracií a komunistickou totalitou, kde něco takového neznají. Srdečně blahopřeji Williamu Lajovi k vítězství a těším se na další prohloubení spolupráce s naším blízkým partnerem,“ uvedla Pekarová Adamová.
Také americká zpravodajská stanice CNN napsala, že Tchajwanci dali jasně najevo, co si myslí o výhružkách Číny, když zvolili vládního kandidáta, který sice Číně nabízí jednání, ale odmítá se jí podřizovat.
„Říkáme mezinárodnímu společenství, že mezi demokracií a autoritářstvím stále stojíme na straně demokracie,“ řekl William Laj.
„Budu jednat v souladu s naším demokratickým a svobodným ústavním pořádkem způsobem, který je vyvážený a zachovává status quo přes úžinu,“ dodal. „Zároveň jsme také odhodláni chránit Tchaj-wan před pokračujícími hrozbami a zastrašováním ze strany Číny.“
„Je to také další pohrdání osmi lety stále silnější taktiky vůči Tchaj-wanu pod vedením Si Ťin-pchinga, který přísahal, že případné ,znovusjednocení' ostrova s pevninou je ‚historickou nevyhnutelností‘,“ uvedla CNN.
BBC doplnila, že příznivci dosavadního viceprezidenta nadšeně jásají. Jásají, i když dosud vládnoucí strana nemá většinu 57 křesel v parlamentu. Získala 5 křesel. Nejsilnější opoziční strana Kuomintang, která prosazuje urovnávání vztahů s Čínou, získala 52 mandátů ze 113.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.