Peníze EU podle příkazů EU. Poznal Orbán. Jinak nic nebude

09.02.2021 11:37 | Zprávy

Chceš peníze, my chceme reformy. Tak by se dal popsat postup Evropské komise k Maďarsku. Dle agentury Reuters Evropská komise po členské zemi požaduje, aby něco udělala se svým netransparentním systémem přidělování veřejných zakázek, do kterého se prý až příliš hlásí vždy jen jeden zájemce. Ale naráží na odpor. Jde přitom o miliardy.

Peníze EU podle příkazů EU. Poznal Orbán. Jinak nic nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

750 miliard eur. Tuto bezprecedentní, půjčenou částku schválila Evropská unie na pomoc zemím postiženým koronavirem včetně Česka. Ovšem poskytnutí fondů má své háčky, jak se přesvědčilo Maďarsko. Dle článku agentury Reuters chce Evropská komise po Maďarsku reformu systému veřejných zakázek, než mu dá peníze k dispozici. Reforma má zabránit zpronevěře peněz z veřejného rozpočtu. Vyplývá to z interních dokumentů, které má agentura k dispozici.

Jak agentura podotýká, není to jen Maďarsko, kterému Evropská komise naznačila, že jeho plány na utracení peněz z Evropské unie musí být vylepšeny. Ale u Maďarska chce prý konkrétní změny, píše se v dokumentu z 26. ledna. „Konkurence u veřejných zakázek je nedostatečná,“ píše se v něm. Maďarská vláda zatím svou odpověď připravuje, píše Reuters a připomíná, že Maďarsko se s Evropskou unií střetlo ohledně požadavku na „vládu práva“, který požadovali europoslanci. Maďarsku z fondu obnovy připadá 6,3 miliardy eur (necelých 162 miliard korun), pokud stihne svůj plán představit do konce dubna a Brusel a další evropské státy ho odsouhlasí.

Komise dle dokumentu konkrétně požaduje větší transparentnost a větší dohledatelnost dat ohledně veřejných zakázek, což podle ní povede ke spravedlivějšímu a otevřenějšímu systému jejich zadávání. V období 2015 až 2019 mělo Maďarsko dle OLAF (evropského úřadu pro boj proti podvodům) nesrovnalosti v hodnotě 4 % všech fondů, které do Maďarska z EU přišly. Průměr EU je přitom 0,36 % a u druhého nejhoršího Slovenska to bylo jen 0,53 %. Úřad v roce 2016 doporučil, že Maďarsko by mělo kvůli možné korupci  vrátit 280 milionů eur určených na výstavbu metra v Budapešti. A dle Reuters šly unijní a veřejné prostředky na turistický projekt v blízkosti jezera Balaton, na němž se měla obohatit Orbánova rodina a známí. A maďarský systém veřejných zakázek kritizovala i organizace Transparency International. Orbán chyby popírá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…