Pěstí za právní stát v EU. Pirát Peksa chtěl „vytvořit tlak“

28.11.2020 16:18 | Zprávy

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) volá na sociálních sítích po tom, aby EU trvala na dodržování zásad právního státu. Kdo je dodržovat nebude, má být podle pirátského europoslance potrestán. A tady Peksa narazil. Přesvědčte se sami.

Pěstí za právní stát v EU. Pirát Peksa chtěl „vytvořit tlak“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Politici členských států EU se celé měsíce dohadovali o podobě rozpočtu EU na příštích sedm let a navrch na jednorázové pomoci státům zasaženým koronavirem v podobě 750 milionů eur. Většina členských států se také shodla na tom, že vyplácení těchto peněz má být podmíněno dodržováním zásad právního státu. A tady padla kosa na kámen.

Maďarsko a Polsko se totiž postavily proti. Evropská komise obě země dlouhodobě kritizuje za to, že zásady právního státu, mezi  které patří např. uchování nezávislosti soudů, dlouhodobě  obcházejí. Polský premiér Mateusz Morawiecki i maďarský premiér Viktor Orbán tuto kritiku dlouhodobě odmítají.

A politická bitva, zda je tlak na dodržování zásad právního státu v pořádku se vede i v Česku. Na jedné straně barikády stojí pirátský europoslanec Mikuláš Peksa – a na straně druhé stojí jeden z nejhlasitějších kritiků EU a momentálně předseda spolku Centrum nezávislosti České republiky František Matějka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…