Před takzvanou sociální turistikou jako jeden z prvních varoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Problém je zejména s ukrajinskými Romy, z nichž má navíc část maďarské občanství.
„Například se nám stává, že někteří členové těch velkých romských rodin se vydávají zpátky na Ukrajinu pro další příbuzné s vidinou toho, že ta podpora tady bude, že je tu naděje na mnohem lepší život. A s tím samozřejmě nesouhlasíme, to je v podstatě zneužívání systému,“ řekl Rozumek ve vysílání Českého rozhlasu.
Rozumek upozornil i na to, že část Romů má maďarské občanství, které získali v posledních letech. „Maďarsko ale o ně nemá nejmenší zájem, je to občanství jenom na papíře. Ti lidé se nechali zblbnout kampaní Viktora Orbána a údajně za tisíc forintů, což je úplně směšná částka, se z nich stali voliči vládnoucí strany Fidesz. Ale pochybuji, že se od nás budou chtít odebrat do Maďarska, řada z nich tam nikdy nežila,“ vysvětloval Rozumek.
Lákadlem kromě života v jiné části Evropy je podle Rozumka také jednorázová částka 5 tisíc korun pro uprchlíky z Ukrajiny. „Velká část romské populace žije na Ukrajině v tak špatných podmínkách, že ta částka pro ně může být hodně motivační, může být hlavním důvodem příchodu,“ uvedl Rozumek s tím, že je potřeba pomoc a osvěta už na Ukrajině, aby se lidé na cestu vůbec nevydávali.
„Také si myslím, že je namístě jednání s ukrajinskou stranou a nějaká podpora a osvěta už na Ukrajině. Aby se ti lidé nevydávali na často zbytečnou cestu, protože tady mnohdy na ten příspěvek nedosáhnou,“ dodal Rozumek.
Situace s počtem ukrajinských uprchlíků je podle Rozumka špatná zejména v Praze. „Pereme se hlavně se situací na hlavním nádraží v Praze. Koordinační role státu tam naprosto selhává, jsme v tom ponecháni za podpory města v podstatě sami,“ zkritizoval Rozumek vládu s tím, že stát dosud nezaplatil za ubytování lidí v soukromí.
„Ubytovatelé, pokud vím, nedostali proplaceno za osoby, které u nich bydlí už skoro tři měsíce. A už nám hlásí, že je dál ubytovávat nechtějí. Probíhá vystěhovávání. Mohlo by dojít k přerozdělování lidí, protože budou přicházet o bydlení v hotelech,“ dodal Rozumek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.