Petice a protesty v nemocnici v Třinci. Odvolaný ředitel se brání nařčení z šikany

30.01.2021 21:34 | Zprávy

REPORTÁŽ Málem ke vzpouře zaměstnanců došlo v třinecké nemocnici Sosna, když vedení Moravskoslezského kraje odvolalo jejich ředitele Martina Sikoru. Důvodem suspendace měly být jeho tvrdé personální praktiky, které prý měly vést až k destabilizaci nemocnice. Řada zdravotníků a lékařů se ale za svého šéfa postavila a sepsala protestní petici. Do sporu se také vložili politici za Pirátskou stranu, kteří žádají po vedení kraje řádné vyšetření celé kontroverzní kauzy.

Petice a protesty v nemocnici v Třinci. Odvolaný ředitel se brání nařčení z šikany
Foto: Jan Bednář
Popisek: V třinecké nemocnici došlo k masivním protestům zaměstnanců, když byl krajským úřadem odvolán jejich ředitel Martin Sikora

Za současné koronavirové krize si jen málokdo dovede představit, že by zdravotníci a lékaři  začali stávkovat a omezili by lékařskou péči. Anebo že by se vedení některé nemocnice kvůli vnitřním sporům naprosto zhroutilo. K tomuto stavu ale nebylo daleko ve velké, regionální třinecké nemocnici Sosna, když vedení Moravskoslezského kraje (MSK) neočekávaně odvolalo ředitele Martina Sikoru, údajně za jeho razantní rošády v personálním obsazení vedoucího a středního managementu nemocnice. A to i přes fakt, že byl do funkce šéfa špitálu jmenován teprve před 3 měsíci. Velká část zaměstnanců se ale za svého ředitele okamžitě postavila a na krajský úřad tak dorazila rychlá protestní petice s přibližně 180 podpisy.  Okolo stovky zaměstnanců pak před zdravotnickým areálem protestovalo i s transparenty, při příjezdu zástupců Krajského úřadu v Ostravě, kteří dorazili do Třince celou spornou situaci vyřešit.

„Já to odvolání pana Sikory ze strany kraje moc nechápu. Ředitele znám jako člověka velmi komunikativního, se kterým se určitě dalo jednat. A odvolávat někoho na základě anonymního dopisu je dost neprofesionální, anonymy by se přece měly házet do koše. Navíc v tom listu pisatel uvedl nepravdivé údaje, jako například, že pokud Sikora nebude odvolán, půjde 120 sester na nemocenskou, což byl holý nesmysl. Jednak řada lidí za bývalým ředitelem stojí a navíc jsou lékaři i sestry natolik zodpovědní, že by to nikdy neudělali. Vrcholový manažer má přece právo vybrat si lidi, se kterými bude spolupracovat, zvlášť když není spokojen s prací dřívějšího managementu i jejich praktikami ve finanční oblasti. Kraj ale nedal řediteli Sikorovi žádný čas na to, aby ukázal, co v něm je, a jestli budou ty jeho změny přínosné,“ uvedl jeden z dlouholetých zaměstnanců třinecké nemocnice, který si nepřál být jmenován, jeho jméno má redakce ParlamentniListy.cz k dispozici.

Třinečtí zdravotníci: Ředitel chtěl jen zlepšit chod špitálu

Také někteří další zaměstnanci i zainteresovaní lidé z Třince si myslí, že ředitel Sikora jen částečně změnil organizační strukturu nemocnice, když některé funkce sloučil a jiné naopak rozdělil, aby zlepšil chod společnosti a také její finanční prosperitu. Došlo tak například k tomu, že oddělené posty náměstků pro léčebnou péči, pro chirurgické a nechirurgické obory spojil pod jednu osobu a naopak rozdělil činnost ústavní hygieničky, která byla zároveň i manažerkou kvality. Na pozici „kvalitářky“ s cílem získání akreditace byla vybrána Martina Sližová, která tuto funkci zastávala v době, kdy třinecká nemocnice už jednou akreditaci získala, nyní ji ale zatím znovu nemá.

Zmíněné názory pracovníků nemocnice i časti třinecké veřejnosti však rozporují vedoucí zaměstnanci Krajského úřadu v Ostravě.        

Krajský náměstek kritizuje údajné drsné personální změny  

Zdravotníci z třinecké nemocnice se neobrátili s žádostí o vysvětlení podivné situace jen na krajský úřad, ale požádali o pomoc i regionální politiky z Pirátské strany. Pavel Kořízek, krajský zastupitel Pirátů a člen zdravotního výboru při MSK tak oslovil vedení kraje s požadavkem na profesionální zpracování objektivní analýzy poměrů v třinecké nemocnici. Tento materiál, jak uvedl ve své žádosti, by měl vyhotovit buďto společně zdravotní a kontrolní výbor kraje nebo externí subjekt. Jak zaměstnancům nemocnice, tak i některým lidem z třinecké veřejnosti je totiž dost podezřelé, že krajský úřad bez většího prošetření celé záležitosti nejprve odvolal ředitele Sikoru a potom hned vyhlásil nové výběrové řízení na post šéfa nemocnice. Ten nyní dočasně zastává Jaroslav Brzyszkowski, dříve náměstek pro techniku a provoz, jenž je jinými zaměstnanci nemocnice považován spíše za odborníka na stavebnictví a údržbu než na lékařskou péči. Některým lidem také vadí, že zmíněný prozatímní šéf nemocnice Brzyszkowski, má být manželem asistentky zdravotního náměstka kraje Martina Gebauera. A právě náměstek Gebauer se vyjádřil zastupiteli Pirátů Kořízkovi v tom smyslu, že odvolaný ředitel Sikora si prý počínal v personální oblasti dost neprofesionálně.

„Nová organizační struktura nevešla v platnost, neboť nebyla dostatečně projednána a schválena některými náměstky dle platných interních směrnic. Došlo v ní ke zřízení místa personální náměstkyně s obrovskými kompetencemi,  ke zřízení místa obchodního náměstka a také další pozice auditora kvality. Naopak bylo zrušeno místo náměstka pro léčebnou péči, což by pak v důsledku zcela jednoznačně vedlo ke zvýšení celkových mzdových nákladů nemocnice. Dále dostal výpověď vedoucí lékárny, a to na ‚minutu‘ po přibližně 27 odpracovaných letech bez odstupného a bez odůvodnění. Byly provedeny také změny v kompetenci ústavní hygieničky a byla odvolána i náměstkyně pro ošetřovatelskou péči,“ vysvětloval Pirátům náměstek Gebauer.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci zůstali v kotli moc dlouho. Hrozí zajetí

12:15 Ukrajinci zůstali v kotli moc dlouho. Hrozí zajetí

Ukrajinci přišli o další opěrný bod. Australský generál ve výslužbě Mick Ryan varuje, že Rusové mají…