Petice evropských filmařů na podporu uprchlíků. Za Česko podepsal Jiří Menzel

21.10.2015 18:54 | Zprávy

Režisér Jiří Menzel a herec Karel Roden jsou mezi desítkami evropských filmových osobností, které podepsaly petici na podporu statisíců uprchlíků mířících do Evropy. S výzvou pod titulkem For a Thousand Lives: Be Human (Pro tisíc životů: Buďte humánní), která nyní koluje na internetových sociálních sítích, se umělci a další pracovníci filmového průmyslu obrátili na evropské vlády a Evropskou unii.

Petice evropských filmařů na podporu uprchlíků. Za Česko podepsal Jiří Menzel
Foto: Radim Panenka
Popisek: Mezinárodní rychlík z Budapešti do Berlína, z něhož v Břeclavi česká policie vyvedla migranty

Dokument podepsali například také slovenská politička a herečka Magda Vášáryová, polská režisérka Agnieszka Hollandová, poslední představitel Jamese Bonda - britský herec Daniel Craig či francouzská herečka Juliette Binocheová. Signatáři textu vyzývají unii, aby zajistila uprchlíkům právní ochranu a náležitou infrastrukturu pro bezpečné podávání žádostí o azyl bez toho, aby byli nuceni podstupovat nelegální cesty a ohrožovali své životy. Umělci od evropských zemí také žádají, aby si běžence solidárně přerozdělily a nenechávaly zátěž jen na státech na vnější hranici EU.

Každý den se lidé prchající před válkou, terorem, politickým pronásledováním a utrpením utopí v moři

Zároveň je vybízejí, aby nekladly překážky dobrovolníkům a humanitárním organizacím, které uprchlíkům pomáhají a vykonávají tak povinnost náležející státním orgánům. Také na ně naléhají, aby migrantům připravily důstojné podmínky zohledňující jejich lidská práva, osobní svobodu a bezpečnost a zajistily jim přístup k legální práci a vzdělávání.

Každý den lidé prchající před válkou, terorem, politickým pronásledováním a utrpením se utopí v moři, udusí v zadní části nějakého kamionu či umírají v přístavech nebo na nádražích při jejich zoufalých pokusech dostat se do Evropy, píše se dále v manifestu. "Podle organizace Amnesty International více než 23.000 lidí přišlo o život tímto způsobem od roku 2000. Tato úmrtí jsou přímým důsledkem imigrační politiky EU. Vina neleží jen na obchodnících s lidmi. Evropa nemůže popřít svůj díl odpovědnosti," upozorňuje se v dokumentu.

"Aby toho nebylo málo, ti, kteří se dostávají do Evropy, se často ocitají v nedůstojných životních podmínkách a jsou podrobováni nelidskému zacházení. EU utrácí až dvacetkrát více peněz na hraniční kontroly než na přijímací centra pro uprchlíky," uvádí se dále v textu.

"Poslední tragédie již vedly ke změně postoje mnoha lidí, jak je možné vidět na nesčetných projevech osobního soucitu, jakož i veřejných demonstrací solidarity. Je smutné, že většina oficiálních politiků zřejmě jen příliš pomalu uznává, že humanitární krize existuje, a hledá životaschopná řešení," upozorňují signatáři.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…