„Hlavní přínos rozhodnutí o Brexitu vidím v tom, že dává výrazný impuls a tím i šanci vládcům zbytku Evropy respektovat skutečnost, že prostí lidé již odmítají hrát roli statistů a chtějí naopak získat větší kontrolu nad svým životem. Nepožadují tak o nic méně než nový cíl a styl vládnutí,“ usuzuje Robejšek v rozhovoru pro server Roklen 24.
Pokud má Evropská unie jako instituce přežít, musí dle politologa dojít k jejímu zásadnímu přetvoření. K této možnosti je ale Robejšek značně skeptický. „Reforma znamená změnu a změna znamená ohrožení vlastní moci. Soudě podle prvních reakcí se reforma nedá očekávat od evropských veteránů, ale bohužel nejspíše ani od nastupující generace politické třídy v Bruselu a ve většině Evropy,“ odhaduje politolog, který přirovnává reakci unijních špiček na rozhodnutí Britů k dítěti, kterému jiné dítě rozkoplo bábovičku.
S ohledem na výše uvedené skutečnosti dochází Robejšek k závěru, že bude pokračovat rozklad Evropské unie. Oproti tomu rozklad Spojeného království, o němž se po referendu o členství v EU spekuluje, politolog neočekává. „Za sebe jsem pevně přesvědčen o tom, že když se bude konat referendum o vystoupení Skotska z Velké Británie, Skotové se rozhodnou zůstat. A to tím spíše, že bychom neměli zapomenout na to, že atraktivita EU poměrně rychle klesá v čase,“ uvedl Robejšek.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš