Petříček k možnosti cestovat do zahraničí

26.11.2020 10:20 | Zprávy

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se aktuálně snaží řešit možnost vycestování v rámci Evropské unie pouze s antigenním testem, často označovaným jako rychlotest. I přesto, že se již dříve nechal slyšet, že by bylo nejlepší cestování do zahraničí ještě nějaký týden vynechat, důvodů pro cestu ze země může být více.

Petříček k možnosti cestovat do zahraničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Cesty do zahraničí s povinností negativních testů se můžou mnoha lidem prodražit. „Místo 1750 korun za PCR test by to byla třeba 100 nebo 200 korun, což by výrazně ulehčilo řadě lidí život. Snažím se o tom přesvědčit i ostatní," informoval Petříček na facebooku. 
 
Tam také již dříve napsal, že problém s vycestováním s testem se týká desetitisíců českých občanů. „Existují stovky různých scénářů a specifik. Někdo cestuje za prací, jiný kvůli lékaři, další za rodinou, někdo i kvůli krytí psa,“ uvedl ministr. 
 
 
Připomeňme si rozdíly mezi PCR a antigenními testy. Oba dva dokáží zjistit, zda má testovaný přítomný virus v těle. První a zřejmě nejdůležitější rozdíl je v přesnosti testů, u antigenních testů se hovoří o přesnosti pouze 70 procent Zatímco PCR test se provádí výtěrem z nosu a jeho výsledek je znám během několika hodin, tak antigenní rychlotest se provádí ze vzorku slin a výsledek je znám během pár minut. 
 
„Na jedné misce pomyslných vah je cena a rychlost testu, na té druhé pak spolehlivost. Chápu rozdíly právě ve spolehlivosti, ale přesto bych byl jednoznačně pro využívání antigenních testů. Snažím se o tom přesvědčit i ostatní,“ uzavřel ministr zahraničí.  
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, už bychom měli energetickou polit…