K termínům, které by si měla veřejnost v souvislosti s covidem zapamatovat, přibyl další. Tzv. superimunita, což má být nejúčinnější imunita proti covidu. A tu má údajně získat ten, kdo prodělá onemocnění a má dvě dávky očkování. „Pokud někdo nemoc prodělal s příznaky, měl by si nechat aplikovat dvě dávky vakcíny, a chce-li mít větší jistotu, klidně i třetí dávku, booster,“ řekl Lidovým novinám epidemiolog Rastislav Maďar. Podle něho by si posilující dávku měli aplikovat také ti, kdo nemoc neprodělali.
S Maďarem pak souhlasí viroložka Tachezy. „Je to i logické, neboť setkáním s virem jste exponován více virovým antigenům (cílům), takže odpověď je komplexnější. Vakcína pak vaši vytvořenou imunitu posílí,“ sdělila LN. A prý odborníci „s jistotou vědí“, že imunita získaná pouhým proděláním covidu-19 z organismu vyprchává dříve, než se předpokládalo. „Zvláště u těch, kteří se s virem setkali a imunitu si nevytvořili, je očkování nutné, aby nežili po pozitivním PCR testu ve falešné jistotě, že jsou dostatečně chráněni proti reinfekci,“ míní Tachezy. Dle článku prý navíc ti, kdo se nechají po prodělání nemoci očkovat, přispívají i k imunitě kolektivní.
„Podobně jako při očkování třetí, posilující dávkou, tak i při vakcinaci po prodělané nemoci lidé vyjadřují obavy z nežádoucích reakcí. Že se skutečně objeví, se sice zcela vyloučit nedá, experti však upozorňují, že jde o pouhá promile z množiny všech očkovaných a že výhody poskytované očkováním rizika tisícinásobně převažují. Souvislost mezi množstvím protilátek v těle a nežádoucími reakcemi organismu nebyla prokázána a co je způsobuje, odborníci stále nevědí,“ píše se v závěru.
S prezentovanými stanovisky má ovšem problém Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků. V doporučení odborných společností (např. Česká vakcinologická společnost nebo Česká společnost pro alergologii a klinickou imunologii) se píše, že třetí dávku doporučuje jednak těm, kdo mají středně těžce nebo těžce potlačenou imunitu, dále lidem imunodeficitním, o čemž rozhoduje imunolog, pacientům s HIV a také těm, u kterých je imunosupresivní terapie součástí léčby (např. při chemoterapii).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas