Pilný porušuje zákon, vypálil na ministra financí Bělobrádek

30.06.2017 13:55 | Zprávy

Ministerstvo financí porušuje zákon, když v návrhu rozpočtu snížilo částku pro vědu a výzkum, kterou předtím schválila vláda. Novinářům to dnes po jednání vládní rady pro vědu výzkum a inovace (RVVI) řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle něj rada trvá na dodržení původní částky. Vyjádření ministerstva ČTK shání.

Pilný porušuje zákon, vypálil na ministra financí Bělobrádek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Vláda v květnu schválila posílení rozpočtu na vědu a výzkum pro příští rok. Do bádání by mělo putovat 36,2 miliardy korun, tedy o 3,5 miliardy víc než letos. Ministerstvo financí navrhuje snížení, a to nejspíš o 2,8 miliardy korun. Šéf resortu Ivan Pilný (ANO) už dřív řekl, že u peněz na vědu, výzkum a inovace byla čtyřmiliardová rezerva, přesto vláda částku ještě navýšila.

„Usnesení platí. Pokud ministerstvo financí nerespektuje a ignoruje toto usnesení vlády, tak porušuje zákon,“ řekl Bělobrádek. Podle něj je rada přístupem resortu financí znepokojena a varuje před snížením sumy, ohrozilo by to podle ní celý systém vědy a výzkumu. „Ministerstvo financí nemůže zacházet svévolně, jak se mu zlíbí,“ dodal Bělobrádek.

Snižování podpory na vědu a výzkum kritizovali už dřív vědci i rektoři vysokých škol. Podle nich je oblast podfinancovaná ještě z minulosti. Pokud do bádání a inovací nepoputují peníze, ohrozí to konkurenceschopnost Česka i jeho další ekonomický rozvoj a růst, uvedli akademici.

RVVI zasedala dnes spolu s týmem zahraničních vědců. Novým členům mezinárodního týmu předal Bělobrádek jmenovací dekrety. Podle zahraniční rady má ČR kvalitní základní výzkum, soustředit by se měla ale i na výzkum aplikovaný a využitelnost výsledků v praxi. Česko by si také mělo vybrat oblast, na kterou se zaměří. „Žádná země nedokáže vše dělat na špičkové úrovni. Musíte se soustředit na určitou oblast výzkumu a vytvoření výzkumné infrastruktury,“ uvedl Peter Gruss z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University v Japonsku. Podotkl, že podle toho je pak také potřeba rozdělovat finance na vědu a výzkum.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…