Vláda v květnu schválila posílení rozpočtu na vědu a výzkum pro příští rok. Do bádání by mělo putovat 36,2 miliardy korun, tedy o 3,5 miliardy víc než letos. Ministerstvo financí navrhuje snížení, a to nejspíš o 2,8 miliardy korun. Šéf resortu Ivan Pilný (ANO) už dřív řekl, že u peněz na vědu, výzkum a inovace byla čtyřmiliardová rezerva, přesto vláda částku ještě navýšila.
„Usnesení platí. Pokud ministerstvo financí nerespektuje a ignoruje toto usnesení vlády, tak porušuje zákon,“ řekl Bělobrádek. Podle něj je rada přístupem resortu financí znepokojena a varuje před snížením sumy, ohrozilo by to podle ní celý systém vědy a výzkumu. „Ministerstvo financí nemůže zacházet svévolně, jak se mu zlíbí,“ dodal Bělobrádek.
Snižování podpory na vědu a výzkum kritizovali už dřív vědci i rektoři vysokých škol. Podle nich je oblast podfinancovaná ještě z minulosti. Pokud do bádání a inovací nepoputují peníze, ohrozí to konkurenceschopnost Česka i jeho další ekonomický rozvoj a růst, uvedli akademici.
RVVI zasedala dnes spolu s týmem zahraničních vědců. Novým členům mezinárodního týmu předal Bělobrádek jmenovací dekrety. Podle zahraniční rady má ČR kvalitní základní výzkum, soustředit by se měla ale i na výzkum aplikovaný a využitelnost výsledků v praxi. Česko by si také mělo vybrat oblast, na kterou se zaměří. „Žádná země nedokáže vše dělat na špičkové úrovni. Musíte se soustředit na určitou oblast výzkumu a vytvoření výzkumné infrastruktury,“ uvedl Peter Gruss z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University v Japonsku. Podotkl, že podle toho je pak také potřeba rozdělovat finance na vědu a výzkum.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp