Radnice Prahy 6 měla právo sochu přemístit, myslí si Lipavský. Postava kontroverzního maršála Koněva tak, jak je dneska glorifikována formou komunistického pomníku z roku 1980, podle jeho slov neodpovídá úplnému výkladu dějin konce druhé světové války.
V kontextu s tím poukazuje na to, že za posledních 30 let byly okolo sochy opakovaně kontroverze a objevily se i nové informace, například o roli Koněva při okupaci v roce 1968. „Zásadním způsobem se změnila rétorika Ruska vůči své historii. Po Krymu začali na sovětské ideologii stavět hybridní válku. Stalo se to součástí tohoto boje,“ dodává Lipavský s tím, že v Praze 6 mají právo si rozhodnout, jakým způsobem si chtějí připomínat konec druhé světové války.
Celé projednávání zastupitelstva o budoucnosti pomníku bylo sledováno i v zahraničí. Na místě bylo i několik ruských novinářů. Není odstranění sochy zbytečná provokace Ruska? „Rozhodně ne. Radnice Prahy 6 určitě nedělá zahraniční politiku vůči Rusku. Tu dělá vláda a Ministerstvo zahraničních věcí. Radnice Prahy 6 rozhoduje o tom, jak na Praze 6 uctíváme konec druhé světové války,“ říká Lipavský.
Rozhodně prý nejde o nějakou dehonestaci. „Je tu snaha nemít tu komunistický pomník z roku 1980. Jestli si to Rusko vykládá jako provokaci, je to jejich problém,“ zdůraznil pirátský poslanec a podotkl, že za Prahu 6 je tato věc vyřešená. „Rusové budou dělat možná nějaký povyk, ale vůbec nic s tím neudělají,“ uzavřel Lipavský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab