Pirát šlápl do... střelce z Prahy. „Zbraně pryč.“ A měl ostudu

30.06.2021 9:45 | Ze sítí

Úterní střelba v centru Prahy, při které zemřela úřednice Úřadu práce, přivedla některé k úvahám o zpřísnění restrikcí pro držení zbraní. Pirátský kandidát na poslance se přitom dostal do příkrého rozporu s fakty a realitou.

Pirát šlápl do... střelce z Prahy. „Zbraně pryč.“ A měl ostudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

V úterý před polednem došlo v Praze k tragické události, když úřednici Úřadu práce přímo na jejím pracovišti zastřelil již dříve hledaný muž. Toho policisté zadrželi v centru Prahy po několika hodinách. Později se zjistilo, že bývalý zaměstnanec Aera Vodochody je již hledán v souvislosti s poleptáním jiné ženy kyselinou.

Pirátský kandidát na poslance a právník Martin Karim si z případu odnesl poučení, že je třeba si posvítit na držitele zbraní. Přitom šířil nepravdu, že zaměstnankyně Úřadu práce byla zastřelena legálně drženou zbraní. A z toho dovozoval, že je třeba výrazně zpřísnit pravidla pro držení zbraní.

„Ze stalkera se stal agresor, který zaútočil na svou exkolegyni kyselinou. Z agresora se stal vrah, když zastřelil legálně drženu zbraní úřednici, které v minulosti vyhrožoval. Budeme muset patrně podrobovat držitele zbraní průběžně psychotestům a vstupy do úřadů dovybavit bezpečnostními rámy,“ plánovala jedenáctka volební kandidátky Pirátů a STAN ve Středočeském kraji.

Konstrukci mu však rozbilo zjištění, že střelec střílel nelegálně drženou zbraní. Policie navíc zdůraznila, že muž vůbec neměl zbrojní průkaz. Po těchto zjištěních pirátský kandidát svůj příspěvek nejprve upravil a pak smazal. Jako důvod ale neuvedl nepravdivé informace. „Vzhledem k tomu, kam se ubírala debata pod mým příspěvkem, jsem ho odstranil,“ napsal. Později, po výzvách některých diskutujících, přidal i omluvu.

Debata o střelci se právě na tématu legálního držení zbraně zajímavě propojila s nedávnou vášnivou polemikou po schválení novely Listiny práv a svobod, která garantuje lidem právo bránit svůj život a majetek i se zbraní (pokud splní zákonem stanovené požadavky).

V Senátu, který s iniciativou přišel, proti „střelecké lobby“ bojoval nejzuřivěji Jiří Dienstbier. Ten mezitím komoru opustil, ale stopu v ní zanechal nesmazatelnou. V roce 2019 se v Senátu konalo k tématu veřejné slyšení, kde si stěžoval: „Za záruky své bezpečnosti bych považoval spíše to, že se moc lidí se zbraněmi ve veřejném prostoru nebude pohybovat. Vnímám to jako riziko pro mě.“ A se zřetelným pobavením vzkázal fanouškům zbraní, že legislativa Evropské unie je nakonec stejně umravní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…