Piráti prý zradili. Zůstaly jen Bartošovy dredy... Od Klause tvrdě udeřilo

17.10.2021 8:42 | Zprávy

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl glosuje výsledky proběhlých sněmovních voleb. Ač dlouho před samotným kláním institut konstatoval, že „volby budou o ničem a nepřinesou žádnou změnu“, realita toto očekávání překonala – téma Antibabiš změnilo volby na referendum o dosavadním premiérovi. A nyní Česko čeká „velmi nejistá sezóna“.

Piráti prý zradili. Zůstaly jen Bartošovy dredy... Od Klause tvrdě udeřilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

Ve své poslední publikaci „Volby 21 – budou o něčem“, vyjádřili autoři IVK ještě před volbami názor, že téma Antibabiš nahrazuje skutečná, vážná a zájmů a budoucnosti země a jejích občanů se bezprostředně dotýkající témata, jako je fanatické zelené směřování EU a jeho dopad na nás, postavení naší země v EU, inflace, covid, zahraniční politika atd.

Realita proběhlých voleb naše očekávání ještě překonala: „Téma Antibabiš změnilo volby na referendum o dosavadním premiérovi, o což se společnými silami zasloužily jak obě antibabišovské koalice, tak sám premiér a jeho nepřekonatelná mediální a PR mašinérie, které společným úsilím spolehlivě postavily ostatní strany mimo hru. A tak stejně jako v roce 2006 došlo k vyhrocené polarizaci volby, která přinesla poměrně nečekané výsledky,“ píše Weigl.

Původní zdroj ZDE

Doplatily na ní všechny malé strany, pohybující se kolem pětiprocentního prahu pro vstup do Poslanecké sněmovny. „A tak z parlamentní scény po třiceti letech zmizela tradiční levice reprezentovaná ČSSD a KSČM, propadly i Přísaha a Trikolóra a polarizace voličů přinesla rozpačitý výsledek i původně ambiciózní Okamurově SPD,“ dodává.

Andrej Babiš výsledkově zůstal celkem na svém, na mandáty v důsledku nového volebního systému dokonce zvítězil, ale je to, jak Weigl říká, vítězství Pyrrhovo, neboť všichni jeho potenciální partneři, kromě oslabené SPD, byli zpolarizováním voleb zničeni.

Proti Babišovi působila řada dalších faktorů – nejenom skandály a trestní stíhání, ale i covidová krize, rozvrácené veřejné finance, drahota i po osmi letech na špici politiky pochopitelná okoukanost a únava veřejnosti.

„Přesto zůstává v současném období silným hráčem, i když nejasnost jeho osobních plánů a totální závislost hnutí ANO na jeho osobě činí budoucnost poněkud nejistou a nepřehlednou,“ píše Weigl.

Vítězná koalice SPOLU podle něj těžila z větší politické zakotvenosti a zkušenosti tradičních stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které ji tvoří, z jisté nevýraznosti a obecné přijatelnosti necharismatického předsedy Petra Fialy a z pozice černého vzadu, který nebyl favoritem voleb a ušel silnějším atakům.

Výsledky druhé koalice, Piráti-STAN, přinesly možná největší překvapení těchto voleb. „Nejen tím, že ještě před pár měsíci horký favorit voleb skončil až třetí s téměř polovičním počtem hlasů než SPOLU, ale především totálním propadem Pirátů, kteří získali s odřenýma ušima pouze čtyři mandáty a byli totálně převálcováni bezprogramovým hnutím STAN, jehož voliči pirátské kandidáty masově vykroužkovali,“ podotýká.

A právě onen debakl Pirátů si zasluhuje pozornost, protože byli dlouho dopředu pasováni na možné vítěze a prezentováni jako představitelé oněch správných moderních politických trendů, které dominují na dnešním Západě. „Ukázalo se však, že českého voliče neoslovili, a nebylo to pouze výsledkem ostré antikampaně premiéra Babiše, který je mylně považoval za hlavní soupeře, nebo špatné volby koaličního partnera,“ míní.

Minulé pirátské politické úspěchy totiž podle Weigla pramenily z toho, že se prezentovali jako strana mladých trochu anarchistických propagátorů a obhájců individuální svobody, a to nejen na internetu. „Působili jako jacísi levicoví blíženci libertariánských Svobodných, jako bojovníci za sdílení věcí, svobody stahování a projevu na internetu, zastánci squaterů atd. Po svém vstupu do parlamentu však totálně svou politiku změnili,“ pokračuje.

„V důsledku dávné diskreditace strany Zelených u nás to byli Piráti, kdo se stal na naší politické scéně hlavním reprezentantem dnešní progresivistické ideologie, která na svobodu člověka pohlíží jako na hrozbu a nebezpečí pro klima a planetu, pro kterou svoboda slova je synonymum pro dezinformaci, která zákazy, omezováním a nucenou převýchovou chce uskutečnit novou levičáckou utopii.

Rozchod s původním obsahem pirátské politiky byl totální, zůstaly z ní pouze dredy předsedy Bartoše, které však odpuzovaly sympatizanty staré levice. Piráti ztratili významnou část svých původních voličů a nezískali nové.

Pro Českou republiku je to dobře a radost má nepochybně i předseda SPOLU Petr Fiala, neboť spolupráce s oslabenými Piráty mu nebude komplikovat život uvnitř vlastní strany,“ glosuje Weigl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

14:50 „Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

Mezi projekty, které sponzorovala agentura USAID, je i OCCRP, tedy sdružení novinářů v několika desí…