Vláda Petra Fialy po více než sto dnech od voleb získala důvěru od Poslanecké sněmovny. Pro vyslovení důvěry hlasovalo všech 106 koaličních poslanců přítomných v sále. Komentátor Petr Holec však v textu pro Český rozhlas poznamenal, že Fialova vláda během tohoto jednání utrpěla několik šrámů. Postarali se o ně lídři opozičních stran Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD).
Oba poukazovali na finanční dary pro hnutí STAN od firem napojených na kyperský daňový ráj. Úderu na STAN využili i Piráti, kteří se Starosty utvořili koalici už před volbami, ale po volbách STAN vyzvali, aby dary řádně vysvětlili a případně některé z nich vrátili.
„Zhrzení Piráti totiž dostali šanci pomstít svůj volební debakl s přátelskou pomocí STANu. I oni teď proto chtějí po vlastním koaličním a vládním parťákovi vysvětlení jeho financování, jinak má peníze vrátit. Okamura vyzval šéfa STANu Víta Rakušana k rezignaci, ten to ale odmítl stejně, jako se Jan Farský (STAN) nechce vzdát poslaneckého mandátu. Nová vláda kauzy s Farským i s financováním STANu nejspíš přežije; mezičas od jejího jmenování prezidentem až do získání důvěry od Sněmovny ale ukázal, že má překvapivý talent k sebepoškozování,“ poznamenal Holec v textu pro Český rozhlas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.