Vejce na rekordu. Křičící menšina „vyřvala“ všem vyšší ceny, soudí Kovanda

30.03.2025 21:57 | Monitoring

Kde se bere vaječná drahota? Češi se podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy v tomto ohledu sami střelili do nohy, když naslouchali aktivistům požadujícím zákaz klecového chovu slepic. Zatímco čeští chovatelé tedy musejí přecházet na dražší způsoby chovu, jejich konkurenti v Polsku pokračují v levnějších metodách. To povede nejen ke ztrátě konkurenceschopnosti, ale i ke zvýšení cen pro české spotřebitele. Aktuálně jsou ceny vajíček v Česku nejdražší v dějinách a podle Kovandy je možné, že jejich cena poroste až na 8 Kč za kus.

Vejce na rekordu. Křičící menšina „vyřvala“ všem vyšší ceny, soudí Kovanda
Foto: Václav Fiala
Popisek: Vejce

Kovanda v příspěvku na sociální síti X upozornil na skutečnost, že ceny vajec meziměsíčně stouply o 10 %. Aktuálně podle dat ČSÚ stojí jedno vejce 6,80 Kč. V roce 2011 to bylo pouze něco málo přes dvě koruny, i v roce 2021 stálo jedno vejce jen necelé tři koruny. Kovanda proto vysvětlil, kde se „vaječná drahota“ bere.

„Do značné míry si za ni mohou Češi sami, příliš totiž poslouchají různé aktivistické spolky – a pak se diví, že ‚křičící menšina‘ vyřvala všem vyšší ceny…,“ uvedl Kovanda, který negativně hodnotí roli aktivismu v podobě zákazu klecových chovů, který byl v Česku prosazen bez koordinace na úrovni celé Evropské unie v roce 2018 s tím, že do roku 2025 se přestanou vykupovat vejce z klecových chovů.

A vzhledem k tomu, že zákaz bude uváděn do praxe bez širší dohody v Evropské unii, znamená to, že zatímco čeští producenti budou muset přecházet na dražší alternativy, jako jsou voliérové nebo podestýlkové chovy, producenti ve zbytku Evropské unie, například v Polsku, mohou nadále využívat levnější klecové chovy. „Přechod na dražší, takzvané welfare chovy, nad nimiž už skupiny aktivistů přimhouří oko, není levný, což se brzy může projevit nárůstem ceny vajíčka až na osm korun,“ uvedl Kovanda.

Anketa

Jste pro to, aby se výdaje na obranu každý rok navyšovaly o 0,2 % HDP?

2%
97%
hlasovalo: 14355 lidí
Nesoulad mezi normami napříč členskými státy navíc stejně podle ekonoma povede k tomu, že Češi budou konzumovat vejce z klecových chovů, ovšem budou to vejce převážně dovezená z Polska. „To však znamená, že čeští chovatelé ztratí část své konkurenceschopnosti,“ vysvětlil Kovanda, co sníží konkurenceschopnost českých producentů a zvýší ceny pro české spotřebitele. Zákazem klecových chovů se tak podle Kovandy Češi sami „střelili do nohy“ a problém dostupnosti eticky vyrobených vajec nevyřeší. „Aktivismus obránců zvířat tak ve finále nic moc neřeší, jen nahrává zahraničním, nejen polským chovatelům klecových nosnic. A Čech si připlatí…,“ napsal Kovanda.

Dodal však, že ceny vajec také obvykle stoupají v období před Vánoci a drží se vyšší až do Velikonoc. Podle Kovandy tak lze očekávat, že po Velikonocích ceny vajíček zase klesnou, nicméně rozhodně ne až tak nízko jako na dvě koruny.

Dále Kovanda zmínil globální problémy, jako je ptačí chřipka, která významně snížila počet nosnic, a omezila tak nabídku vajec.

„Zmíněná zvýšená poptávka zase plyne z růstu spotřebitelské nálady a vracející se ochoty utrácet právě i za potraviny. Nebo i ochoty nakupovat dražší potraviny místo levnějších,“ uvedl Kovanda s tím, že odeznění mimořádně vysoké inflace Čechům zvedá reálné příjmy a vzhledem k tomu, že se „umoudřily“ i ceny energií, Češi tak mají „více volných peněz“, z nichž jsou ochotni platit i za vajíčka.

V souvislosti s tím Kovanda zmínil, že někteří politici používají argument, že přes vysoké ceny si Češi mohou stále dovolit srovnatelné množství vajec jako dříve vzhledem k celkovému příjmu, což by mělo naznačovat, že vejce nejsou v poměru k příjmům závratně drahá. Zde Kovanda nesouhlasí. „Prostě aktuálně skutečně platí, že vejce drahá jsou, a to jak nominálně, tak reálně,“ uvedl Kovanda a poukázal na to, že průměrné mzdy rozhodně nezaznamenaly srovnatelný nárůst jako ceny vejce od roku 2011. „Aby bylo vajíčko reálně stejně levné jako v létě 2011, musela by nyní průměrná hrubá mzda činit nějakých 75 000 Kč. Místo toho je o zhruba 30 000 Kč nižší,“ vysvětlil ekonom.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 32 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jen 8 kč. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseObčan Brych , 31.03.2025 9:25:04
Jen, aby to brzy nebylo 9-10 kč za kus ! Tady v tomto eurounijním Fialovém Bordelabsurdistánu, je možné už opravdu všechno !

|  5 |  0

Další články z rubriky

Lidem dojde trpělivost. Po odsouzení Le Penové udeřil zakladatel českých Pirátů

14:00 Lidem dojde trpělivost. Po odsouzení Le Penové udeřil zakladatel českých Pirátů

Odsouzená francouzská politička Marine Le Penová má zastání v Česku z nečekané strany. Zakladatel Pi…