Pirátský poslanec Martínek: I Goebbels by se od českých nacionalistů mohl učit propagandě. Lži, řetězové maily

25.03.2021 4:43 | Zprávy

„Domnívám se, že by se mohla najít v Radě ČT následně potřebná většina, která na základě malicherné záminky odvolá současné vedení. To by otevřelo cestu ovládnout médium veřejné služby pro soukromé zájmy jednotlivců, jako se to stalo například v Maďarsku a Polsku. Žádný koncesionář snad nechce, aby se z média veřejné služby stala jen nekritická hlásná trouba vládní propagandy,“ myslí si poslanec Pirátské strany Tomáš Martínek. Věnuje se i vyvracení hoaxů vůči Pirátům. „Chápu, že SPD a další strany založené na klientelismu mají strach z růstu preferencí protikorupční koalice Pirátů a Starostů, a tak šíří lži pomocí sociálních sítí či řetězových e-mailů. I Goebbels by se od některých českých nacionalistických stran mohl v propagandě učit,“ domnívá se.

Pirátský poslanec Martínek: I Goebbels by se od českých nacionalistů mohl učit propagandě. Lži, řetězové maily
Foto: archiv T. Martínek
Popisek: poslanec Pirátské strany za Liberecký kraj Tomáš Martínek

Volební výbor Poslanecké sněmovny vybral před několika dny dvanáct finalistů na čtyři uvolněná místa do Rady České televize. Členové výboru takto zúžili výběr z původně 55 adeptů tajným hlasováním, tak aby na jedno místo připadali vždy tři kandidáti. Nejvíce hlasů získal bývalý pracovník ČT Karel Novák – 15, následovali ho publicista Jefim Fištejn, ostatní z dvanáctky dostali devět až jedenáct hlasů. Je mezi nimi i publicista Pavel Černocký, předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes či prezident organizace proti odzbrojování Liga Libe Pavel Černý. Z nich vyberou čtyři budoucí členy Rady ČT na dubnové schůzi Sněmovny. Ozývají se však kritické hlasy, které tvrdí, že jde většinou o kandidáty ANO, KSČM a SPD a že mezi uchazeči bylo mnoho lepších kandidátů. Jedním takovým je i hlas Tomáše Martínka, poslance Pirátské strany za Liberecký kraj a místopředsedy volebního výboru Poslanecké sněmovny.

Žádný koncesionář snad nechce, aby se z média veřejné služby stala jen nekritická hlásná trouba vládní propagandy

„Mé preference založené na renomé nominujících organizací, odbornosti, nezávislosti či morálních hodnotách kandidátů jsou výrazně odlišné od výběru výboru, kde většinu deseti hlasů z osmnácti členů má ANO, SPD a KSČM. Z veřejných zdrojů je dohledatelné, že někteří „finalisté“ byly důvěrníky Státní bezpečnosti. Několik z nich namísto toho, aby garantovalo svou nestrannost a rozhodování na základě objektivních informací, již na veřejném slyšení proklamovalo svou zaujatost vůči České televizi. Osobně jsem transparentně zveřejnil svůj hlasovací lístek, kde jsem volil například uznávaného sociologa PhDr. Jaromíra Volka, Ph.D., nebo novináře Ing. Michala Klímu, kteří se bohužel stejně jako mnoho dalších expertů do užšího výběru nedostali. Mnoho hlasovacích lístků bylo podobných, proto usuzuji, že k dohodě mezi ANO, SPD a KSČM došlo,“ domnívá se.

Rada ČT má celkem patnáct členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna. Rada také volí a odvolává generálního ředitele ČT. Má se tedy současný ředitel České televize Dvořák bát o svoji funkci? Nebo někdo jiný? „Už současná rada, doplněná z posledních voleb především o kandidáty preferované SPD, ANO či Trikolórou, se stala velmi kritickou vůči vedení České televize. Nejdříve tvrdili, že se zaměří na rozkrytí problémů v hospodaření. Dokonce si zvolili na hraně zákona i svoji novou dozorčí komisi, která má přístup do všech materiálů České televize. Místo toho ale v sedmimiliardovém hospodaření instituce řešili jen nerelevantní drobnosti, jako byly třeba tábory pro děti zaměstnanců. Protože asi nenašli dostatečnou záminku pro možný převrat v hospodaření, objevují se nyní zprávy, že se zaměřili na Zprávu o činnosti České televize, kterou v době koronaviru podle mnoha expertů ČT zvládla velmi dobře,“ sděluje místopředseda volebního výboru Poslanecké sněmovny.

„Někteří radní dokonce stále působí v radě pravděpodobně v rozporu se zákonem o České televizi ohledně střetu zájmů. Domnívám se tak, že by se mohla najít v Radě České televize následně potřebná většina, která na základě malicherné záminky odvolá současné vedení. To by následně otevřelo cestu ovládnout médium veřejné služby pro soukromé zájmy jednotlivců, jako se to stalo například v Maďarsku a Polsku. Žádný koncesionář snad nechce, aby se z média veřejné služby stala jen nekritická hlásná trouba vládní propagandy,“ myslí si.

Je však v ČT vše v pořádku? „Koncesionáři mají právo na informace a dostatečnou kontrolu hospodaření, proto jsme jako Piráti navrhli rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, tak aby mohl kontrolovat kompletně hospodaření veřejnoprávních médií. V tuto chvíli má rada ve spolupráci se svojí novou dozorčí komisí také kompletní možnosti kontroly ČT, i přesto žádnou věc, kterou by mohla obhájit převrat v České televizi, nepředložila,“ upozorňuje Tomáš Martínek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…