Senátní podvýbor chtěl Pitharta nominovat za podíl na úspěšné politické transformaci po roce 1989. „Osobně mě mrzí rozhodnutí bývalého předsedy Senátu Petra Pitharta nepřijmout návrh na jeho státní vyznamenání,“ řekl televizi předseda Senátu Milan Štěch. Senát bude jako celek jednotlivé návrhy teprve projednávat. „Petrovo rozhodnutí samozřejmě zohledníme,“ doplnil Štěch. Zprávu převzala ČTK.
Přestože Pithart své rozhodnutí zatím nekomentoval, svůj postoj ke způsobu, jakým se Zeman zhostil prezidentské funkce, dal v uplynulých dnech několikrát veřejně najevo. Například podepsal takzvanou Kroměřížskou výzvu, která si dala za úkol najít do příští prezidentské volby v roce 2018 vhodného kandidáta. V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV na otázku, jak by měl vypadat ideální český prezident, uvedl, že by mu stačilo, kdyby prezidentem nebyl „samolibý narcis“.
Grygar byl na vlastní žádost vyřazen ze seznamu lidí nominovaných na státní vyznamenání, který počátkem června schválila Sněmovna. Grygar svůj požadavek stejně jako Pithart nezdůvodnil. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že Grygar se pocty nevzdal kvůli tomu, že by ji měl převzít z rukou Zemana. Grygarovu zdrženlivost vnímali jako gesto vzdoru někteří politici. Podle Ovčáčka Grygarův postoj vysvětluje e-mail od občana z Plzně, který vědce na vyznamenání navrhl. V něm se píše, že podobně postupoval už v minulosti.
Státní vyznamenání z rukou prezidenta Zemana odmítl v roce 2013 hudebník Vladimír Mišík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp