Po Brexitu se začaly ozývat hlasy v dalších zemích, že je třeba uspořádat referendum o vystoupení z EU. Hovořila o tom favoritka francouzských prezidentských voleb Marine Le Penové, místopředseda rakouského parlamentu Norbert Hofer či předák nizozemských Svobodných Geert Wilders. Návrh na schválení referenda o vystoupení z EU předloží tento týden ve Sněmovně i někteří čeští poslanci.
O referendu o vystoupení z EU se bude hlasovat ve Sněmovně
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, zda by dle nich měli mít občané ČR právo vyslovit svůj názor, zda chtějí zůstat v EU a zda podpoří referendum v této věci. A také jsme se dotázali, jaký je jejich názor na případný Czexit (tedy vystoupení ČR z EU) a zda ho podpoří.
Poměrně dost politiků si myslí, že občané mají právo se vyjádřit v referendu, ačkoli někteří z nich pro Czexit nejsou. Někteří říkají, že pokud se EU nebude reformovat – a v to moc nevěří – nakonec vystoupení ČR z EU podpoří.
Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na dotaz redakce nereagoval.
Neodpověděl ani místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
„Občané právo svůj názor říci mají; ani ve Velké Británii není referendum závazné. Czexit je ekonomický i politický nesmysl,“ odpověděl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
„Zákon o referendu vždy podpoříme a pokud jde o Czexit, podle rozhodnutí sobotního zasedání ÚV KSČM budeme k této věci konat konferenci, která posoudí postup komunistů v této věci,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík