Ministr školství Plaga se postavil proti návrhům svého šéfa, premiéra Andreje Babiše, na udělování tzv. úředních maturit. Maturita je podle Plagy nutným požadavkem pro výkon řady profesí a její plošné nahrazení úředním rozhodnutím na základě studijních výsledků by prý podle něj znamenalo devalvaci vzdělávání. Rovněž by to prý bylo nezodpovědné jak vůči žákům, tak ale i jejich budoucím zaměstnavatelům.
„Již v lednu, kdy jsme představovali úpravy maturit, jsme jasně řekli, že další možné úpravy budou záviset na vývoji epidemické situace. Vzhledem k tomu, že závažnost situace stále neumožňuje návrat k prezenčnímu vzdělávání, je namístě přistoupit k dalším úpravám. A to zejména s ohledem na další pracovní povinnost žáků vybraných zdravotních a sociálních oborů. Úřední maturita však není správnou a adekvátní cestou,“ řekl v pondělí ministr.
Úřad také oznámil, že chce o podobě maturitních zkoušek rozhodnout do konce tohoto týdne. Již v lednu Plaga uvedl, že se podobně jako loni zcela zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů by se měl protáhnout čas a ústní zkoušky mají zůstat.
Testy a ústní část mají podle ministerstva svůj účel a je nutné je zachovat i v dnešní bídné situaci. Dlouhodobá nepřítomnost žáků ve školách je podle úřadu od září vyvažována on-line výukou nebo třeba doporučeními, aby se studium maturantů ve druhém pololetí zaměřovalo zejména na přípravu k maturitě.
Podle mluvčí ministra Anety Lednové je také MŠMT připraveno zohlednit situaci letošních maturantů, kteří kvůli nařízené pracovní povinnosti nebo dobrovolné pomoci v zařízeních poskytují zdravotnické nebo sociální služby. Údaje Cermatu říkají, že se k jarnímu termínu maturit přihlásilo 72 751 studentů. Státní maturitní testy by se měly konat od 3. do 7. května, školní, ústní maturity pak od 16. května.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy