Plán globálního finančníka George Sorose pro Evropu: Milion přijatých uprchlíků ročně, více pravomocí do Bruselu a ještě více neziskovek

28.09.2015 14:39 | Zprávy

Americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros tvrdí, že by Evropa měla převzít větší zodpovědnost za uprchlíky. Ve svém šestibodovém plánu navrhuje mimo jiné přijímat každoročně aspoň milion uprchlíků, zřízovat ekonomické zóny a finančně podporovat státy Blízkého východu.

Plán globálního finančníka George Sorose pro Evropu: Milion přijatých uprchlíků ročně, více pravomocí do Bruselu a ještě více neziskovek
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Podle Sorose by měla Evropská unie pro řešení migrační krize přijít s komplexním plánem, který by přesáhl její hranice. „Členské státy se sobecky zaměřily na své vlastní zájmy a jejich kroky jdou často proti zájmům jiných států. To urychlilo šíření paniky mezi žadateli o azyl, úřady i širokou veřejností. Nejvíce to potom odnesli právě žadatelé o azyl. Na prvním místě musí být syrští uprchlíci, ale nesmí se zapomínat ani na ostatní,“ tvrdí Soros a navrhuje svůj vlastní šestibodový plán. „Za prvé je nutné, aby EU v blízké budoucnosti každoročně přijímala nejméně milion uprchlíků. Jejich přerozdělování musí probíhat spravedlivě, tedy podle principu schváleného minulý týden na společném summitu. V prvních dvou letech by od EU žadatelé dostali po 15 000 eurech, což by jim pomohlo pokrýt náklady na bydlení, zdravotní péči a vzdělávání,“ navrhuje Soros.

Ve druhém bodě svého návrhu vyzývá Evropskou unii, aby poskytla dostatečné finanční prostředky Libanonu, Jordánsku a Turecku, kde se nyní nachází v uprchlických táborech asi čtyři miliony uprchlíků. „Za jeden rok by tato částka měla činit aspoň 5000 eur na uprchlíka či celkově dvacet miliard eur. Turecku zatím EU i po zvýšení na dvojnásobek posílá jen jednu miliardu eur. Vedle toho musí EU pomáhat vytvářet speciální ekonomické zóny, například v Tunisku a Maroku, kam by směřovali investoři a kde by se vytvářela pracovní místa pro místní obyvatelé i uprchlíky. Roční závazek se dle mého názoru může pohybovat mezi osmi až deseti miliardami eur. Další peníze nechť pošlou Spojené státy a zbytek světa. Tyto investice potom může doprovázet vydávání dlouhodobých dluhopisů,“ uvádí Soros.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

V oblasti přistěhovalecké politiky by dle Sorosových úvah měla Evropská unie přistoupit k další centralizaci. Navrhuje vytvořit jeden společný azylový úřad pro celou EU, protože současná „spleť“ osmadvaceti samostatných azylových systémů prý nefunguje. „Je to drahé, neefektivní a ve výsledku vládne jen chaos. Nový úřad by sjednotil veškeré postupy a nastolil společná pravidla. Rychle a bez dalšího prodlení potom bude jasné, kdo má právo na azyl a kdo naopak nikoli,“ míní Soros, který za důležité považuje také zajistit pro uprchlíky bezpečné dopravní kanály z Řecka a Itálie do jejich cílových zemí. „Pro uklidnění paniky jde o bezpodmínečný krok. Logicky se také musí rozšířit bezpečná cesta do hraničních států v regionu. Tím se sníží počet přistěhovalců, již čelí ohrožení života při přeplouvaní Středomoří. Bude také pravděpodobnější, že zůstanou v první zemi, kam se dostanou. To jistě vyžaduje spolupráci mezi EU a OSN, zejména v Turecku.“

„Provozní a finanční opatření Evropské unie by potom mělo následně být využito k vytvoření globálních standardů, prostřednictvím kterých by se zacházelo s žadateli o azyl,“ popisuje Soros pátý bod svého návrhu a dostává se k šestému, tedy finálnímu bodu. „V neposlední řadě je nutné, aby se na integračním procesu podílel soukromý sektor, tedy nevládní organizace, církevní uskupení a společnosti, které by vše pomáhaly financovat a organizovat,“ píše Soros. Exodus z válkou zničené Sýrie se dle Sorose nikdy nemusel vyvinout do takové krize. „Evropa ve spolupráci s mezinárodním společenstvím ji mohla dlouhodobě předvídat. Maďarský premiér Viktor Orbán nyní přišel také se šestibodovým plánem, ale ten podřizuje lidská práva žadatelů o azyl zabezpečením hranic a přímo tak ohrožují jednotu EU a její hodnoty. Evropská unie musí bezpodmínečně přijít se skutečnou azylovou politikou a skoncovat tak s chaosem a zbytečným lidským utrpením,“ uzavírá Soros.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

22:37 Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

Na inauguraci Donalda Trumpa reagují světoví lídři se slovy doufajícími v pokračování spolupráce s U…