Když se do Čech vraceli v letech 1994 až 2001 krajané z Kazachstánu, měla na starosti jejich repatriaci organizace Člověk v tísni jako smluvní partner Ministerstva vnitra. „Dali jsme si s tím tehdy práci: Každému zvlášť jsme vysvětlovali, že v České republice třeba nebudou šťastní. Že budou vytrženi ze svého prostředí, nebudou mít to svoje políčko,“ popisuje ředitel organizace Šimon Pánek. „Ukázalo se, že to byl správný postup. Z celkem 800 přesídlených lidí se zpět vrátila jen jedna rodina,“ dodal.
Nyní chce Sobotkova vláda pomoci ukrajinským Čechům, z nichž část požádala české úřady o pomoc. Ministerstvo vnitra nyní posílá na Ukrajinu rodinám dotazníky, které mají vyplnit a zase vrátit úřadům, a zde se dokonce uvažuje o vyslání leteckého speciálu, který by je přivezl do vlasti.
Kazašští Češi byli prý v docela jiné situaci. Sami si museli obstarat potvrzení o českém původu, sami si museli zaplatit vízum i cestu z Kazachstánu do Česka. „Každý člověk navíc musel mít potvrzení, že má v Čechách zajištěné ubytování a práci – nabídky jsme jim zajišťovali my. Teprve pak mohli požádat o trvalý pobyt a vycestovat,“ popsal LN Pánek.
Chovanec tvrdí, že individuální přístup se preferuje i nyní, jenže se musí spěchat
Teď je ale postup o poznání jiný. Pro krajany přiletí armádní speciál a tady budou ubytováni v zařízení Ministerstva vnitra. Teprve poté se bude pro několik desítek lidí shánět trvalé bydliště a práce.
Nejenže postupné přesídlování chválí Šimon Pánek, ale jako správný postup ho hodnotí i materiál Ministerstva vnitra, který shrnuje zkušenosti s přesídlením kazašských Čechů. „Individuální přístup k přesídlení byl pro následnou integraci vhodnější,“ citují LN.
Ale tentokrát je prý motorem pro hromadné přesídlení český stát, konkrétně prezident Miloš Zeman a ministr vnitra Milan Chovanec. Ten podle LN trvá na tom, že postupuje v souladu s minulými zkušenostmi. „Základním smyslem politiky přesídlení je upřednostnění individuálního přístupu. Nastavili jsme takové podmínky, aby krajané měli co nejvíce individuálních možností volby,“ tvrdí Chovanec.
Podle ministra vnitra je třeba si pospíšit, protože se prý situace na východní Ukrajině zhoršuje a zhoršují se tak podmínky pro život. LN poukazují na to, že z válčícího Doněcku je jen asi polovina lidí přihlášených k repatriaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr