Plyn: Haló? Řídí to tu někdo? Po panice v Německu udeřilo na Fialu

13.07.2022 11:42 | Ze sítí

Situace na trhu s plynem a hlavně se zásobami plynu je u jednotlivých evropských zemí značně nepřehledná. Zatímco některé země berou plyn jiný než ruský a v podstatě nejsou nuceny k žádným razantním opatřením, ty státy, které jsou odkázány na plyn z východu, jsou před nejbližší zimou značně nervózní. V klidu je snad jen česká vláda, jak naznačují některé signály.

Plyn: Haló? Řídí to tu někdo? Po panice v Německu udeřilo na Fialu
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý šéf Pražské plynárenské, Pavel Janeček

Na našich stránkách jste si mohli přečíst, jaké obavy má z nadcházející zimy vrcholný švýcarský manažer, který působí v oblasti plynu a energií André Dosé. Připomenout si to můžete ZDE.

K šetření teplou vodou vyzýval i německý ministr hospodářství Robert Habeck, o tom jsme informovali na tomto místě.

A konečně o tom, že naše vláda je toho názoru, že krize nehrozí, protože ji o tom přesvědčily ohlasy, které zaregistrovala od obchodníků s plynem, jsme psali ZDE.

Že se situace nezdá tak růžová ani české odborné veřejnosti, je patrné třeba z tweetu, který zveřejnil bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček.

 

Na svém twitteru se ptá, kdo celou situaci s plynem v ČR řídí. Reaguje tak zřejmě na odstávku plynovodu Nord Stream 1, kterým k nám tekl právě ruský plyn. Zmiňuje i úsporná opatření v sousedním Německu a pozastavuje se nad chybějící odezvou z české strany. Zmiňuje přitom současného i bývalého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu a Karla Havlíčka. Svůj apel ale adresuje osobě nejpovolanější, což je René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu odpovědný za energetiku.

„Německá nervozita je pochopitelná,“ napsal v reakci na tuto Janečkovu poznámku další odborník na energie Vratislav Ludvík, bývalý ředitel odboru pro ropu a plyn federálního ministerstva hospodářství a náměstek ministra pro energetiku a geologii, který v minulosti zastupoval ČR i v Hospodářské komisi Spojených národů v Ženevě, vedl energetickou komisi zemí Hexagonály.

 

„Plynové elektrárny jsou jištěním zelených zdrojů s náhodným, na povětří závislým, provozem. Dales (finanční tíseň – pozn. redakce) by tedy vznikl jak v plynu, tak i v elektřině,“ dodal ještě Ludvík.

Diskusi uzavřel nepříliš optimisticky další diskutér, který sdílí Janečkovy obavy z toho, že současnou situaci neřídí nikdo.

 

„To nikdo neřídí, možná management ČEZka. Jinak se to spíš řítí...“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…