SM-3 je stíhač protivzdušné obrany společnosti RTX. Poprvé jej Američané použili v dubnu, poté znovu v říjnu při raketovém útoku Íránu na Izrael. Americké torpédoborce v oblasti vypálily zbraně, které mohou stát mezi 10 miliony a přibližně 30 miliony dolarů v závislosti na variantě.
Námořnictvo zkonstatovalo, že potřebuje daleko víc munice SM-3. Jsou potřeba k případnému boji v Pacifiku. Kupříkladu k boji s Čínou. Zatímco by měly být lodě připravené bránit svět před Čínou, vypalují se bez náhrady v konfliktech na Blízkém východě. Z námořnictva zaznělo, že pro vystřelené rakety není náhrada.
Archer Macy, bývalý admirál námořnictva, řekl Business Insider, že „SM-3 je zvláště důležitý v boji s Čínou, protože je navržen tak, aby čelil čínským raketám dlouhého doletu“.
Čím je SM-3 tak jedinečná? Na rozdíl od jiných raket dlouhého doletu na amerických válečných lodích může SM-3 provádět exo-atmosférické zásahy, což znamená, že může eliminovat cíle ve vesmíru.
SM-3 americké námořnictvo sice mnohokrát testovalo, ale do ostrého střetu se střela dostala právě 13. dubna při útoku Íránu na Izrael. Írán ten den vystřelil více než 300 raket a dronů na židovský stát, kterému USA tradičně stojí po boku. Další střela SM-3 vyletěla z americké válečné lodi 1. října, kdy Írán vypálil na Izrael přibližně 180 střel.
A právě tyto dva útoky íránskými raketami vzbudily mezi experty nemalé obavy. Jsou USA připraveny na konflikt s Čínou? Ze strany odborníků zní, že to, co Američané viděli 13. dubna a 1. října byl jen nepatrný zlomek toho, co by bylo k vidění při konfliktu s Čínou. Experti důrazně nabádají, že USA by měly vyrábět daleko větší množství munice vyšší úrovně, jako je SM-3.
„Jsme daleko pod úrovní produkce, abychom zvládli konflikt vyšší třídy,“ řekl pro Business Insider Bryan McGrath, bývalý námořní důstojník a výkonný ředitel společnosti The FerryBridge Group LLC, a vysvětlil, že protiraketové střely, jako je SM-3, „hrají klíčovou roli“ při ochraně a udržení americké námořní síly ve válce s Čínou.
Experti poukazují i na přestřelky s Húsíi, teroristickou skupinou sídlící v Jemenu, kterou podporuje právě Írán. I na tento konflikt americké námořnictvo používá munici vyšší úrovně, jako je SM-2 nebo SM-6. A i ty by chyběly při případném střetu s Čínou, varují američtí váleční experti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera