„Nový mobiliář chceme využít primárně ke dvěma účelům,“ vysvětlil ředitel Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček. „Za prvé ke zkvalitnění běžných prostranství, kudy lidi normálně projdou, ale nemají se tam kde zastavit, přestože ten prostor k tomu sám o sobě vybízí.“ Mezi taková místa by patřila třeba piazzetta Národního divadla, Klárov, Kozí plácek či Alšovo nábřeží. „A za druhé by šlo o projekty, jejichž cílem je nalézt novou podobu a využití zanedbaných míst, které však mají potenciál stát se lokálním centrem, místem setkávání,“ dodal.
Architekti z Institutu plánování a rozvoje Prahy se pro „Program okamžitých zlepšení pobytové kvality pražských veřejných prostranství“ inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu. Pouliční židle a stolky se staly oblíbeným místem sousedského setkávání třeba na Prags Boulevard v Kodani: pro tamější „pražskou“ ulici byla navržena speciální židle Prague Chair, která je příliš těžká na to, aby si ji lidé odnášeli, ale nebrání lidem stěhovat je na menší vzdálenosti.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový