„Nový mobiliář chceme využít primárně ke dvěma účelům,“ vysvětlil ředitel Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček. „Za prvé ke zkvalitnění běžných prostranství, kudy lidi normálně projdou, ale nemají se tam kde zastavit, přestože ten prostor k tomu sám o sobě vybízí.“ Mezi taková místa by patřila třeba piazzetta Národního divadla, Klárov, Kozí plácek či Alšovo nábřeží. „A za druhé by šlo o projekty, jejichž cílem je nalézt novou podobu a využití zanedbaných míst, které však mají potenciál stát se lokálním centrem, místem setkávání,“ dodal.
Architekti z Institutu plánování a rozvoje Prahy se pro „Program okamžitých zlepšení pobytové kvality pražských veřejných prostranství“ inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu. Pouliční židle a stolky se staly oblíbeným místem sousedského setkávání třeba na Prags Boulevard v Kodani: pro tamější „pražskou“ ulici byla navržena speciální židle Prague Chair, která je příliš těžká na to, aby si ji lidé odnášeli, ale nebrání lidem stěhovat je na menší vzdálenosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový