Po Slovensku nově Rakousko. Právo platit v hotovosti možná zamíří do ústavy

07.08.2023 8:31 | Monitoring

Lidé mají mít právo platit v hotovosti. A dokonce by toto právo mělo být zakotveno přímo ústavně. Tak právě s touto myšlenkou v těchto dnech přišel rakouský kancelář Karl Nehammer. Po Slovensku jde tak o další unijní zemi, kde se o podobné změně ústavy začíná intenzivně mluvit.

Po Slovensku nově Rakousko. Právo platit v hotovosti možná zamíří do ústavy
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

„Kapesné pro dítě. Železná rezerva doma. Peníze v peněžence pro všechny eventuality. Jen v Rakousku se z bankomatů každý rok vybere 47 miliard eur a v průměru každý Rakušan nosí 102 eur v hotovosti. Hotovost hraje důležitou roli v našem každodenním životě. A proto jsem jako kancléř této republiky zavázán zajistit, aby hotovost byla ústavně zajištěna jako platební prostředek,“ uvedl na sociální síti rakouský kancléř Karl Nehammer, který tak reagoval na sílící kritiku obyvatel našeho souseda na to, že z mnoha obcí mizí bankomaty, a tím i možnost vybrat si hotové peníze.
 
Není tak vyloučené, že také Rakousko se vydá cestou, kterou se před několika měsíci vydalo Slovensko. Tamní parlament totiž už schválil změnu ústavy, do které zakotvil právo platit v hotovosti.
 
V České republice zatím tuto myšlenku prosazují pouze Svobodní. Ti dokonce pod petici volající po zachování české koruny shromáždili již tisíce podpisů.
 
 
„Naše snaha nesměřuje k zavedení povinnosti přijímat hotovost ze strany soukromých subjektů, ale proti tomu, aby nás naše vláda nebo EU mohli legislativními kroky připravit o tento bezpečný a diskrétní platební prostředek,“ zdůraznil Libor Vondráček, předseda Svobodných. „Snaha zavádět CBDC digitální měnu na území EU je dnes velkým rizikem. Svobodné to znepokojuje zvlášť proto, že zejména východní režimy jsou v tomto průkopníky a např. v Číně se prostřednictvím digitální měny snaží převychovávat občany,“ dodal Vondráček. 
 
 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …