Migrační manifest, který je určen pro tvůrce politiky a odborníky, podpořila řada organizací, mezi něž patří například Člověk v tísni, Charita ČR, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Nesehnutí či Slovo 21.
„Jedná se o ideový manifest hodnot a principů, které považujeme za zásadní pro přispění k vytvoření spravedlivé společnosti v globalizovaném světě umožňující důstojný život všem při maximálním uplatnění principů svobody a rovnosti. Manifest se týká všech, mužů a žen,“ podotýkají autoři. Dokumentem se rozhodli přispět k vytvoření vyvážené, kultivované a sociálně spravedlivé migrační a integrační politiky.
Původní text ZDE.
„Chceme podpořit uznání kulturní rozmanitosti, přispět k rozvoji kultury respektu a odpovědnosti a otevřené občanské společnosti, která zajišťuje přístup k demokratickým právům všem lidem bez rozdílu. Chceme poukázat na skutečnost, že Česká republika sama na základě demokratických procesů vytvořila legislativu či přistoupila k mnoha mezinárodním úmluvám, které ji zavazují k naplňování určitých principů či dodržování jistých pravidel, která jsou však nejednou porušována, nenaplňována či ohýbána podle aktuálních potřeb,“ dodává manifest.
Autoři mimo jiné v manifestu zkritizovali nepřehledné, velmi proměnlivé a nepředvídatelné nastavení imigračního systému České republiky. „Tato situace klade zásadní překážky nejen tomu, aby mohl migrant vůbec požádat o vízum, ale významně komplikuje život migrantům, jejich rodinám, ba i příbuzným, kteří jsou občany ČR,“ podotýkají autoři s tím, že komplikovanost systému a slabá informovanost o něm vede mezi migranty k šíření fám, které nahrávají působení vykořisťovatelských zprostředkovatelských struktur.
Autoři také uvedli, že považují za zásadní, aby Česko definovalo a prosazovalo na národní i unijní úrovni posílení právních možností legálního vstupu žadatelů o mezinárodní ochranu na území ČR. „Aby se předešlo obchodu s lidmi a tragédiím, jaké se dějí např. ve Středozemním moři,“ podotkli. Navrhli také řešení, a to ve zvýšení dostupnosti vydávání humanitárních víz na ambasádách evropských států, která by dotyčným umožnila bezpečně doletět do EU a zažádat na místě o mezinárodní ochranu. „Zřizování detenčních táborů mimo země Evropské unie považujeme za velmi problematické, neboť mnohdy vede k odejmutí práva podat žádost o mezinárodní ochranu v zemích EU,“ dodali. Nepřípustná je podle nich také apriorní kriminalizace uprchlíků.
Manifest se věnuje také zaměstnanosti, sociálním právům či vzdělávání. „Prosazujeme, aby ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy příslušnými zákonnými normami zajistilo a zároveň uvedlo do praxe fungující systém jazykové přípravy nově příchozích dětí a žáků migrantů do vzdělávacího systému v dostatečném rozsahu, který by umožnil těmto dětem a žákům dále se kvalitně vzdělávat,“ přimlouvá se manifest. Migrantům by mělo být také umožněno volit a být volen.
„Věříme, že otevřená diskuse a sdílení různých pohledů podpoří pozitivní změny v migrační a integrační politice, které z České republiky učiní zemi se spravedlivým a předvídatelným imigračním systémem a společností, která umožňuje harmonické soužití lidí různých kultur,“ uzavřeli autoři manifestu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef