Nedělní první kolo hlasování vyneslo nacionalistovi Călinu Georgescuovi šokující vítězství, kdy získal 23 % hlasů, ačkoliv všechny předvolební průzkumy mu přisuzovaly maximálně kolem 5 %. Vítězství dosáhl částečně i díky své náhlé popularitě na TikToku. A právě to je trnem v oku současné rumunské vládě.
Evropská komise se proto chystá uspořádat summit s rumunskými úřady a se společností TikTok, protože regulační orgány v Bukurešti pohrozily pozastavením činnosti této čínské sociální platformy kvůli její roli v prezidentských volbách.
Aplikace je pod stále větším tlakem, aby vysvětlila, jak v Rumunsku nakládala s politickým obsahem. Bukurešť požádala Evropskou komisi, aby zahájila formální vyšetřování aplikace podle pravidel bloku pro sociální média. A jeden z předních zákonodárců EU v úterý požadoval, aby šéf TikToku předstoupil před Evropský parlament a aby odpověděl na otázky.
Místopředseda rumunského Národního úřadu pro řízení a regulaci komunikací Pavel Popescu prohlásil, že zahájí „oficiální proces“ k zablokování TikToku v Rumunsku. „Žádám, aby byla od 28. 11. 2024 pozastavena činnost platformy TikTok na území Rumunska, dokud státní instituce neukončí vyšetřování týkající se manipulace s volebním procesem,“ sdělil Popescu. A tvrdí, že „tisíce účtů“ na TikToku, „sponzorované zdroji mimo rumunský stát“, pracovaly na posílení Georgescova poselství. „Bohužel vedly k tomuto výsledku, který dnes vidíme,“ dodal Popescu.
Prezident Rumunska Klaus Iohannis pořádá ve čtvrtek schůzku s nejvyššími představiteli národní bezpečnosti, na které se bude diskutovat o možných rizicích „vyvolaných akcemi státních i nestátních kybernetických aktérů“.
Společnost TikTok, vlastněná čínským technologickým gigantem ByteDance, ale jakákoliv obvinění z ovlivňování rumunských voleb vyvrací. „K dnešnímu dni jsme nenašli žádné důkazy o nějaké tajné operaci na naší platformě během několika posledních týdnů v rámci probíhající prezidentské volby v Rumunsku, ani důkazy o zahraničním ovlivňování,“ uvedla platforma v dopise adresovaném rumunským úřadům.
Mluvčí TikToku Paolo Ganino v prohlášení uvedl, že „vysoce spekulativní zprávy o rumunských volbách jsou nepřesné a zavádějící“. TikTok navíc podle informací listu Politico uvedl, že za poslední týdny odstranil více než 150 falešných účtů spojených s Georgescem a více než 650 účtů spojených s dalšími kandidáty.
Mluvčí Evropské komise Thomas Regnier tento týden potvrdil, že exekutiva EU obdržela žádost o zahájení „formálního vyšetřování role TikToku v rumunských volbách“ podle nového tzv. aktu o digitálních službách (DSA), čili směrnici o digitálních médiích.
Kulatý stůl mezi zástupci komise, rumunskými úřady a představiteli společnosti TikTok se má uskutečnit před druhým kolem rumunských prezidentských voleb, které připadá na 8. prosince. V něm se střetne Georgescu, skeptik vůči EU a NATO, který má prý proruské sklony, s reformistkou Elenou Lasconiovou.
Oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola, zatím nemohou začít s finální kampaní, protože rumunský ústavní soud požádal ústřední volební orgán země o přepočítání a kontrolu hlasovacích lístků z nedělního prvního kola.
Soud rozhodl poté, co dva kandidáti, kteří prohráli v prvním kole, Christian Terhe a Sebastian Popescu, podali stížnosti. Podle serveru Euronews.com Terhe uvedl, že stažení některých kandidátů těsně před volbami zmátlo voliče a mohlo by znamenat volební podvod.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič