Po zákroku policie měl otřes mozku. Jediný Ševčík mu pomohl. Teď promluvil, co se u Muzea odehrávalo

27.10.2023 0:00 | On-line

Tvrzení děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) Miroslava Ševčíka, že se snažil během březnového incidentu před Národním muzeem pomoci zraněnému, jsou podle muže, který měl po pádu během policejního zásahu utrpět otřes mozku a následně se mu měl snažit Ševčík pomoci, pravdivá. „Jediný docent Ševčík se mě zastal a snažil se řešit tu situaci,“ potvrdil pro pořad Aby bylo jasno. Snaha o Ševčíkovo odvolání tak podle něj „vychází z absolutní lži“.

Po zákroku policie měl otřes mozku. Jediný Ševčík mu pomohl. Teď promluvil, co se u Muzea odehrávalo
Foto: David Hora
Popisek: Děkan VŠE Miroslav Ševčík

Ševčíkovo odvolání z funkce děkana se začalo projednávat poté, co některá média šířila fotografie z incidentu po demonstraci Česko proti bídě z letošního 11. března, kdy se část demonstrantů pokusila sundat z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku, a ekonoma obvinila ze zapojení do incidentu.

Děkan NF VŠE se však hájil, že šel kolem místa policejního zásahu přes Václavské náměstí směrem k metru stanice Muzeum náhodou po setkání s rodinnými příslušníky a známými v restauraci, avšak všiml si zraněného muže a rozhodl se mu pomoci.

„V horní části Václavského náměstí mě požádal o pomoc neznámý člověk zraněný v obličeji s tím, že toto zranění mu způsobili policisté z řad těžkooděnců na schodech Národního muzea. Doporučil jsem mu, aby věc nahlásil Policii ČR v Krakovské ulici a uvedl služební číslo jednajícího policisty. Zraněný muž mi řekl, že číslo policisty nezná. Přitom k nám přišel ještě další člověk v doprovodu ženy; jak se ukázalo, byl to právník s lékařkou. Zeptal se zraněného muže, jestli by dokázal policistu identifikovat, a on to potvrdil. Všichni jsme tedy došli k Národnímu muzeu, kde byli policisté. Tak jsem se dostal na schody Národního muzea, a to aniž jsem věděl, co se tam předtím odehrávalo. Pokusil jsem se vyjednávat s členy antikonfliktního týmu a velitelem policistů. Ve chvíli, kdy jsem ze schodů Národního muzea odcházel, začali příslušníci Policie ČR přítomné včetně mě ze schodů vytlačovat. V tomto momentě jsem byl vyfotografován fotoreportérem a tato fotografie byla následně zveřejněna,“ popisuje událost z 11. března Ševčík.

„Prohlašuji, že jsem nechtěl jakkoli vstoupit do budovy Národního muzea ani strhávat jakékoli vlajky vyvěšené na ní. Důrazně se ohrazuji proti interpretaci mé přítomnosti na schodech Národního muzea v inkriminované době takovými úmysly a opakuji, že jsem byl veden pouze snahou pomoci zraněnému člověku, který mě o tuto pomoc požádal. Dlouhodobě odsuzuji jakékoliv násilí a odsuzuji i případný útok na Národní muzeum,“ doplnil Ševčík, přičemž jeho slova nyní potvrdil i napadený muž Karel Kočí.

Video z místa můžete zhlédnout zde:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…