Podívejte se, jak Zeman mluví anglicky o Rusku i Česku. Došlo i na vtip

03.02.2014 8:27 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor americké agentuře Bloomberg. V něm předestřel svůj pohled na současné globální otázky, zejména na vztah evropských zemí k Rusku a současnou krizi na Ukrajině. Své názory prezident shrnul do lapidárního bonmotu, že v budoucnosti bude Evropská unie doplněna o Rusko a bude se rozpínat od Atlantického až k Tichému oceánu.

Podívejte se, jak Zeman mluví anglicky o Rusku i Česku. Došlo i na vtip
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

V rozhovoru prezident nejprve potvrdil americké novinářce, že Česká republika má eminentní zájem na investicích v některých zemích, zejména v Rusku a zemích bývalého SSSR. Podle Zemana je to jediná šance, jak překonat ekonomickou krizi.

Podle Zemana české investice v Rusku doposud představují méně než jedno procento celkových zahraničních investic v ČR, což je naprosto zanedbatelná částka. Na otázku stoupajícího ruského vlivu v regionu prezident odpověděl: „V dlouhodobém horizontu podporuji vstup Ruské federace do Evropské unie.“ Tento názor prezident prezentoval již několikrát v minulosti, ale jedná se podle něj o horizont dvaceti či třiceti let. Podle Zemana to bude ekonomická nezbytnost pro obě strany.

To je však hudba daleké budoucnosti, v dohledné době je podle Zemana především nezbytné, aby mezi Ruskem a zeměmi EU docházelo k intenzivnějším obchodním stykům, které nebudou představovat jen nakupování surovin či jiných výrobků, ale rovněž pohyb kapitálu. „Charles de Gaulle hovořil o Evropě od Atlantiku po Ural, já mluvím o Evropě od Atlantiku po Pacifik,“ zavtipkoval později.

Video s prezidentovým rozhovorem ZDE

Překážkou, která tento rozvoj vztahů komplikuje, jsou podle prezidenta například víza, která představují byrokratickou překážku toku ruských peněz do české ekonomiky v podobě utrácejících turistů.

Redaktorka se jej pak ještě ptala na ruského prezidenta Putina a zajímalo ji, zda se prezident řadí do skupiny považující Putina za nepřítele, nebo za přítele. Podle Zemana je takové dělení velmi jednoduché, zejména s ohledem na komplikovanou ruskou historii. Podle něj není možné posuzovat tuto zemi západními standardy, ale je nezpochybnitelné, že tam snad poprvé v historii probíhají svobodné volby, existuje politická opozice a začínají se objevovat zárodky svobody tisku.    

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

22:09 Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

„Letošní Vánoce by pro nás měly být připomínkou toho, že jejich skutečnou podstatou nejsou fronty na…