Švédsko zažádalo o vstup do NATO společně s Finskem v roce 2022, ale zatímco Finsko už se stalo členem Severoatlantické aliance, Švédové stále čekají na souhlas Turecka a Maďarska. Zatímco situaci s Tureckem švédská vláda řeší, větší problémy by nakonec mohlo způsobit Maďarsko, které o švédském vstupu v dohledné době nebude ani jednat.
„Mnozí si mysleli, že vstup Švédska do NATO bude snadný, ale je z toho dlouhá a namáhavá cesta, jejíž konec je v nedohlednu, zejména po posledních zprávách z Maďarska. Maďarská vláda poslala parlamentu svůj jarní program jednání a schválení švédské žádosti o vstup do NATO na něm není. Maďarsko již dříve dalo najevo svou nespokojenost s velmi jasným protiorbánovským postojem Švédska. Nyní možná přichází pro Maďarsko čas odplaty,“ píše na síti X Valtersson.
„Domnívám se, že švédská vláda špatně odhadla Maďarsko a myslela si, že je předem jasné, že Maďarsko švédskou žádost o členství v NATO přijme, a proto neudělala nic, čím by Orbána a maďarské veřejné mínění uklidnila. Pokud se nestane nic jiného, Švédsko bude muset přinejmenším počkat do druhé poloviny roku 2024, než se s přihláškou něco stane. To je dobrá zpráva pro ty, kteří si stále přejí, aby Švédsko zůstalo neutrální,“ uvedl vojenský analytik, který tuto zprávu vítá, protože vstup do NATO odmítá a chce udržet Švédsko neutrální zemí.
NEWS UPDATE SWEDEN'S NATO ENTRY FAR AWAY, JAN 18 2024
— Mikael Valtersson (@MikaelValterss1) January 18, 2024
Many tought that Sweden's NATO entry would be easy, but it has been a long and arduous journey, with no end in sight, especially with the latest news from Hungary.
The Hungarian government has sent its spring agenda to the… https://t.co/XoA0QAtson
Pokud by chtěli Švédové maďarský souhlas, musejí si prý uvědomit, že jde o hrdý národ, a tak s ním jednat. „Pokud by švédští politici chtěli získat dobré vztahy s Maďarskem, musejí ukázat, že si Maďarska váží. Když jsem před několika lety navštívil maďarský parlament, neměl jsem s maďarskými politiky žádné problémy při rozhovorech. Jen jsem hodně mluvil o hrdé historii Maďarska a byl jsem velmi zdvořilý (klapal jsem podpatky, líbal poslankyním ruce...). A hlavně jsem se vyhnul jakékoli kritice, což bylo snadné, protože jsem neměl co kritizovat,“ má jasno Valtersson.
Chyba je tak podle něj na straně švédské vlády. „Když ale posloucháte, co maďarští politici říkají o Švédsku, uvědomíte si, že Švédsko má před sebou hrbolatou cestu k budoucímu členství v NATO,“ je přesvědčený bývalý nacionalistický politik a odkazuje na slova šéfa Orbánova štábu Gergely Gulyase, podle nějž Švédsko nepodniklo žádné kroky k posílení důvěry, aby se vztahy obou zemí staly vztahy spojenců a přátel.
Váhání Turecka a Maďarska je podle Valterssona dobrou zprávou, protože by Švédsko nakonec mohlo zůstat mimo alianci. „Aby bylo jasno, tato hrbolatá cesta ve mně vzbuzuje naději. Podpora členství Švédska v NATO mezi obyvatelstvem klesá. Většina stále podporuje členství v NATO, ale tato podpora zaznamenala v posledních průzkumech veřejného mínění desetiprocentní pokles. Pokud bude tento trend pokračovat, můžeme doufat, že Švédsko zůstane neutrální a nebude se muset účastnit vojenských aliancí,“ dodal Valtersson.
NEWS UPDATE HUNGARY CONFIRMS MY ANALYSIS ON SWEDEN'S NATO-APPLICATION, JAN 18 2024
— Mikael Valtersson (@MikaelValterss1) January 18, 2024
I wrote yesterday that I suspected that Sweden's continuing hostility towards the Orban government in Hungary is a significant factor why Hungary doesn't, for the time being, grant Sweden's… https://t.co/XL7WLtvKex
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič