Pistorius zmínil důvody, kvůli nimž během nedávného summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu nebylo vyhověno přáním Ukrajiny a nebylo jí přislíbeno členství v NATO. „Bohužel momentálně nelze předvídat, kdy ruská útočná válka skončí a kdy bude Ukrajina moci vstoupit do Aliance. Důležité je, abychom jasně potvrdili jednu věc: Ukrajinu budeme podporovat i nadále tak dlouho, dokud to bude zapotřebí. Budoucnost Ukrajiny je v NATO,“ řekl německý ministr obrany s tím, že důležitým signálem bylo, že země G7 potvrdily bezpečnostní záruky pro Ukrajinu.
Stanovit konkrétní datum přijetí Ukrajiny do NATO bez záruky, že by ho bylo možné splnit, by jí podle německého ministra nepomohlo: „Ukrajině by nepomohlo, pokud bychom stanovili konkrétní datum pro vstup do západního obranného společenství, které by pak ale nešlo splnit, například z důvodu, že ruská útočná válka proti Ukrajině stále pokračuje. Nepomohlo by to ani Ukrajině, ani NATO. Jde spíš o to, vynaložit všechny síly, abychom podporovali Ukrajinu až do vstupu do Aliance,“ vyjádřil se Pistorius.
Pistorius zároveň vyzdvihl vznik Rady NATO–Ukrajina. „Ukrajina a členské státy Aliance jsou rovnocennými partnery,“ podotkl.
Německo nedávno představilo svou Národní bezpečnostní strategii. „Naše národní bezpečnostní strategie jednoznačně konstatuje, že dnešní Rusko v dohledné době zůstane největší hrozbou pro mír a bezpečnost v euroatlantickém regionu,“ řekl Pistorius.
A připomněl, že během jediného roku se Německu podařilo snížit energetickou závislost, aniž by se německá ekonomika zhroutila. „Zároveň posilujeme vojenskou přítomnost ve východní Evropě, především v Litvě, tedy přímo mezi Kaliningradem a Běloruskem,“ doplnil německý ministr obrany Boris Pistorius, který je aktuálně nejoblíbenějším německým politikem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab