Na vstup Česka do EU si prý Jourová pamatuje velmi dobře. Sebrali jsme se s dcerou a jeli jsme na hranici mezi Čechami a Rakouskem u Mikulova. Byla to velká euforie, velké nadšení,“ popisovala s úsměvem na tváři. Já jsem to brala tak, že se vlastně vracíme domů a že jsem na Západě ukotvena více než předtím,“ doplnila.
Dáma je přesvědčena, že nám EU pomohla už tím, že spolufinancovala regionální projekty, které pomohly řadě obcí, měst a krajů v Česku.
Na druhé straně se domnívá, že by EU měla řešit jen ty velké věci, ale to, co zvládne řešit sama obec, město, kraj a stát, ať si primárně řeší obec, kraj a stát, EU má podle Jourové řešit větší věci.
„A jak často v Bruselu slyšíte, že to (rozšíření) byla chyba?“ zeptal se moderátor Jiří Václavek, který připomněl české odmítání kvót na uprchlíky a další sporné body, kvůli který mohli být z rozšíření EU zklamaní i občané západních států.
„Já osobně to moc neslyším. Občas to čtu v médiích jako interpretaci toho, co se teď děje. Hlavně se v západních médiích, řekněme, i v bruselských vlivných médiích hovoří o tom, že některé státy porušují, k čemu se zavázaly. A sice k tomu, že budou velmi solidně a stabilně dodržovat právní stát. To se teda netýká České republiky, to se týká jiných států. Tam bych řekla, že nastává taková trošku nejistota, jestli jsme na stejné adrese, pokud jde o tyhle základní principy,“ poznamenala Jourová.
„Je to jenom pubertou? Těch patnáct let je doba, kdy začíná puberta,“ připomněl Václavek.
Jourová zdůraznila, že je na lidech, aby si řekli, jakou politiku chtějí. Všechny členské státy mají demokraticky zvolené vlády, mají touhu po svobodě. „Někdy musím i já vysvětlovat, že ty věci nejsou tak černé, jak se někdy interpretuje i v těch některých médiích,“ podotkla Jourová.
„Já si myslím, že my to máme v povaze, že vnímáme ty špatné věci, že jsme skeptičtí a že se nám vlastně EU hodí jak takový terapeutický moment. Všechny neúspěchy hodíme na Brusel. Mně se to samozřejmě nelíbí, ale zároveň si z toho beru pro sebe úkol vysvětlovat to, co se v EU děje, že není dobré ztotožňovat si EU s nějakými byrokraty v Bruselu, ale že to je ta spolupráce lidí, kteří žijí v těch 28 zemích,“ zdůraznila dáma.
Výhody svobodného cestování nemusí využívat každý, kdo nechce cestovat, podle Jourové nemusí, ale měl by vědět, že naše členství v EU prospívá i jemu. „Kdybychom byli uzavření na našem malém trhu, tak ta nabídka produktů v obchodech by byla mnohem menší, byla by tam cla,“ podotkla dáma.
Připomněla, že se EU podílela i na výstavbě silnic či kanalizací v naší zemi, což jsou věci, které využívají všichni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp