Pokrytectví liberální demokracie je u konce, zaznělo dnes v České televizi

21.12.2015 22:53 | Zprávy

Šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný a zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Michal Kořan debatovali v pondělních Událostech, komentářích České televize o tom, zda se země Visegrádské čtyřky budou i nadále vzdalovat pohledu Západu na uprchlickou krizi, a zůstanou tak osamocené, nebo se naopak stanou vzorem pro Západ?

Pokrytectví liberální demokracie je u konce, zaznělo dnes v České televizi
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Kořan doufá, že střední Evropa i nadále zůstane součástí Západu. „Ale máte pravdu, že střední Evropa má menší zkušenosti s demokracií a liberální demokracií,“ upozornil ředitel ústavu. Pár slov k tématu přidal i komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. Podle jeho názoru se časem naučíme přijímat a žít pospolu s uprchlíky.

Kostolný poukázal na to, že k sobě našli cestu slovenský premiér Fico a maďarský premiér Orbán. „Je to velmi zvrácené přátelství,“ posteskl si šéfredaktor s poukazem na to, že Fico je formálně levicový politik, zatímco Orbán pravicový, ale dnes je spojují sociální populismus a odmítání uprchlíků.

Možná nás čekají přelomové volby stejně jako Slovensko

A není to předzvěstí toho, jak se jednou bude chovat i západní Evropa? Ptal se moderátor. Podle Kořana to tak nebude. Liberální demokracie teď prochází debatou, která rozkrývá určité dosavadní pokrytectví politických stran. „Pokrytectví liberální demokracie je u konce,“ věří vědec.

Matúš Kostolný doplnil, že na Slovensku teď dominuje téma posílení bezpečnosti v časech uprchlické krize. Tamní zdecimovaná pravice často jen přitakává Robertu Ficovi. Jediným hlasem stojícím proti strašení uprchlíky a posilování moci státu zůstává slovenský prezident Andrej Kiska. A v brzkých volbách na Slovensku se může stát, že pravice bude vymazána z mapy.

Přelomové volby nás možná čekají i v Česku. Třeba skončí tradiční pravolevé soupeření o vysoké daně a výši dávek. Podle Kořana se ale dnes máme dobře, a to možná vede k tomu, že se nemusíme zabývat otázkami o výši daní a sociálních dávek.

Podle Kubička je dobře, že se i na politické scéně vedou spory o uprchlickou krizi. Diskuse je zdravá a je dobře, že v ní zazní určité vyjádření obav lidí i hlas volající po solidaritě s uprchlíky. Tak to vidíme např. u ČSSD v osobách ministrů Milana Chovance a Jiřího Dienstbiera a je to dobře. Naproti tomu pravicové strany jsou dnes už tak slabé, že tuto debatu v nich nevídáme. „Masovou stranou se možná stává hnutí ANO, ale tam takové názory raději nevyjadřují, aby masovou stranou zůstali,“ uzavřel Kubičko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fanoušci Ukrajiny vyletěli jak čertík z krabičky. V počítačové hře totiž můžete hrát za Rusko

9:45 Fanoušci Ukrajiny vyletěli jak čertík z krabičky. V počítačové hře totiž můžete hrát za Rusko

„Nechutný!“ Na sociální síti vyvolal slovní bouři spor o počítačovou hru. Kvůli Rusku a ruské agresi…