Pokud budeme dělat to co vždycky, teroristé vyhrají, varuje Jaroslav Bašta

15.11.2015 7:24 | Zprávy

Někdejší vyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se rozepsal o pařížském útoku. Islamisté podle jeho názoru zvolili techniku, kterou lidstvo zná už stovky let. Díky tomu ale také tušíme, jak se proti teroristům bránit.

Pokud budeme dělat to co vždycky, teroristé vyhrají, varuje Jaroslav Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Řada expertů tvrdí, že útok v Paříži byl plánován dlouho dopředu. Bašta o tom ale není přesvědčen. Kdyby byl útok opravdu tak pečlivě připraven, teroristům by se pravděpodobně podařilo proniknout i na stadion, kde tisíce lidí sledovaly sportovní utkání. Masakr, k němuž mohlo na stadionu dojít, mohl být mnohonásobně strašlivější, než je dnešní realita. Podle někdejšího velvyslance mohli teroristy být především mladí Evropané konvertující k islámu, které inspiruje Islámský stát.

Řešení existuje

Evropa  z historie ví, že „poturčenec je horší Turka“. Toto přísloví odkazuje např. na tzv. janičáře. V minulých staletích šlo o malé děti unesené křesťanům, které byly převychovány. Stali se z nich fanatičtí strážci tureckých sultánů, kteří se zároveň dobře vyznali v evropské mentalitě. Právě proto byli tak nebezpeční. Islámský stát dnes volí tutéž taktiku. Takže co s tím?    

„Jedinou cestu, jak zabránit opakování krvavého pátku jindy a jinde, představuje velmi osobní netradiční přístup všech bezpečnostních složek. Evropa musí omezit další indoktrinaci své mládeže. Radikální muslimští kazatelé musejí být internováni, případně vyhoštěni. Za účast na zločinech Islámského státu budou mladým navrátilcům v jejich domovských zemích hrozit tresty za genocidu, takže by se raději neměli vracet. Mezinárodní společenství musí porazit vojensky Islámský stát a tvrdě potrestat jeho sponzory, ač se někteří z nich zatím tváří jako naši spojenci,“ píše Bašta v komentáři pro První zprávy.cz.

Musíme prý také okamžitě zastavit příliv uprchlíků směřujících do Evropy, identifikovat ty, kteří už tu jsou, a vyhostit potenciálně nebezpečné osoby. A budeme muset pečlivě hlídat své hranice. Něco takového však podle Bašty bude jen těžko možné, pokud budeme trvat na existenci Schengenu. Jeho hranice lze totiž uhlídat jen těžko.  

„Zvolíme-li obvyklou českou a unijní taktiku, tedy chvíli vzdychat a nedělat nic, naplní se výhrůžka islamistů – brzy se budeme bát jít nakoupit,“ varuje Bašta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…