Pokud se ukáže, že se prezident snažil uplatit Baxu... Pirát Michálek v ČT nadhodil možnost impeachmentu

28.01.2019 20:50 | Zprávy

„Já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí,“ parafráze věty prezidenta Zemana, kterou měl říci bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi, tvrdí sám Baxa, jehož výpověď rozvířila debaty o tom, jak politici ovlivňují rozhodování soudu. Do pondělního pořadu Interview si moderátor Daniel Takáč pozval místopředsedu Pirátů Jakuba Michálka, aby se ho optal, co bude následovat, pokud se ovlivňování ze strany prezidenta prokáže, anebo také na kauzu Huawei.

Pokud se ukáže, že se prezident snažil uplatit Baxu... Pirát Michálek v ČT nadhodil možnost impeachmentu
Foto: Pirátská strana
Popisek: Jakub Michálek

Moderátor Takáč začal diskusi kauzou společností Huawei a ZTE. Zajímalo jej, jak česká státní správa podle Michálkova názoru v kauze Huawei postupuje. Pokud jde o varování úřadu, který má na starosti kybernetickou bezpečnost, to podle něj bylo zcela namístě. „Upozorňuje to na problém, který je zde delší dobu, tedy jak je, nebo není certifikován hardware, který je na kritických systémech,“ řekl s tím, že nejde o nějaké mobily poslanců.

„Jde skutečně o kritickou infrastrukturu státu, což jsou různá technologická zařízení, síťové prvky, přes které běží kritická infrastruktura, ať už na tom běží informační systémy nebo spojují ty sítě dohromady. Je třeba, abychom měli jistotu, že informace, které mají zůstat uvnitř z určité sítě, se nedostanou na internet nebo do Číny, do nepatřičných rukou,“ upřesnil Michálek.

Upozornil, že jakmile zde je nějaká černá skříňka, u které se neví, jak funguje, tak taková skříňka může informace, pokud není oddělena od vnějšího prostoru, vysílat tam, kam nemá. „Proto jako Pirátská strana jsme apelovali na vládu, aby navýšila zastoupení tzv. otevřeného hardwaru, tedy aby všechny síťové prvky byly zdokumentovány a podrobně se vědělo, jak fungují, aby nezávislí bezpečnostní experti dokázali pochopit, jak přesně je síťový prvek sestaven, a ověřili, že tam není bezpečnostní trhlina,“ snažil se situaci zjednodušeně vysvětlit místopředseda Pirátů.

„Jsme ve stavu, kdy politici dlouhodobě problém ignorovali, až teď se začíná řešit, až když vypukly první kauzy, které mají negativní důsledky pro stát,“ pokračuje Michálek s tím, že například zjistili, že právník Květoslav Hlína zastupoval společnost Huawei s odměnou 350 tisíc korun měsíčně ve věcech lobbingu. „Přitom tentýž právník Hlína pracoval pro Dopravní podnik hl. města Prahy jako advokát, který má zastupovat zájmy dopravního podniku. Dopravní podnik má ale také projekt, ve kterém figuruje firma Huawei, a to je nasazení Wi-Fi v metru,“ dodal Michálek.

Zdůraznil, že pokud je někdo placený za lobbing, je logické, že ten, u koho pracuje jako advokát, má být nezávislý a pracovat pro jednoho svého klienta. „Hlína je prostě známá firma od pana Faltýnka,“ bouchl do stolu s tím, že předpokládá, že primátor Hřib se tím bude velmi vážně zabývat a trvat na řádném prošetření. „V případě, že to prokáže, doufám, že přijdou tvrdé kroky. Pokud vím, spolupráce s Hlínou už byla z těchto důvodů i ukončena,“ tuší Michálek.

Takáč se následně dotázal, jestli by tedy Huawei měl z ČR úplně zmizet. „To bych tak neřekl, pokud prodává nějaké mobilní telefony, tak... spíše by tu měl být tlak na to, aby tam nebyla nějaká zadní vrátka, aby se zvyšoval standard a ten hardware měl nějakou certifikaci, to je řešení,“ shrnul Michálek a zmínil, že co se mu nelíbí, je čínský tlak, protože Česká republika se stala jedním z mocenských center Číny v Evropě. Poukazoval na průběh schůzky premiéra s čínským velvyslancem, kterou premiér odmítl. „Číňani to v podstatě prezentují podobně jako Sověti svou aktivitu vůči československému vedení, když bylo Česko satelitem,“ doplnil s tím, že je dobře, že premiér důrazně odmítl nepatřičný čínský tlak.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

18:10 Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dnes v Poslanecké sněmovně poukázal na tristní situaci na pražském …