"Během několika týdnů vybereme právníka, se kterým stížnost k Ústavnímu soudu připravíme," řekl Lidovým novinám mluvčí iniciativy Miroslav Pechát. Už teď přemýšlejí, že by se mohlo ze strany státu jednat o zneužití daňového systému.
Ministerstvo financí se ale nebojí. Na zdanění má prý právo a protestovat je tak úplně zbytečné. "Daňové podmínky může stát měnit kdykoli v závislosti na rozpočtové situaci," uvedl mluvčí Jakub Haas.
Možná by šanci měli, říkají právníci
Někteří odborníci na ústavní právo si ovšem tak jistí nejsou. "Postižené skupiny mohou mít u Ústavního soudu šanci," podotkl Jan Kroupa z Právnické fakulty UK. Vstup do služby se totiž může považovat za druh smlouvy, kde je retroaktivita měnící podmínky nežádoucí.
Nespokojení vysloužilci mezi sebou už sbírají prostředky na ústavního právníka, který by jim s žalobou pomohl. Dosud vybrali 23 tisíc korun.
Podle služebního zákona mají po 15 letech služby nárok na výsluhy vojáci, hasiči, policisté, celníci a vězeňští strážci. Novela zákona o dani z příjmu, která platí od Nového roku, jim nově výsluhy zdaňuje.
Čtěte:
Na policejní výsluhy letos padlo už 2,4 miliardy korun
Plácá se v tom, nešetří ČSSD Johna. Ten nemá na výsluhy
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par