"Pan prezident pozval na Hrad příslušníky Policie ČR. Poděkoval jim za zásahy 17.11.15 a při návštěvě prezidenta ČLR," uvedl na sociální síti Ovčáček. Hradní události se podle něj zúčastnil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nebo policejní prezident Tomáš Tuhý.
Ze zákroků během návštěvy čínského prezidenta se největší kritiky dostalo incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté. Policejní prezident Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za "nevhodný a nadbytečný". Dva policisté čelí nyní kárnému řízení.
Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v řadě případů, a to proti odpůrcům i příznivcům prezidenta. Ministr vnitra Chovanec odmítá, že by přitom policisté stranili Číňanům. Kritici ale hovoří o bezdůvodné šikaně některých odpůrců čínského prezidenta.
Na politické scéně se také probírá incident, při kterém policisté při návštěvě čínského prezidenta zamezili lidem vstoupit na Hradčanské náměstí, kde se měla uskutečnit ohlášená demonstrace na podporu Tibetu. Jedním z politiků, který chtěl na náměstí jít, byl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Policie nyní prověřuje celé bezpečnostní opatření a chce vyhodnotit, jestli při některých situacích chybovala. Výsledky interního policejního vyšetřování by měly být známy do konce týdne.
Kritiku vyvolal i zásah policistů při loňském výročí 17. listopadu, během něhož Zeman vystoupil na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti Islámu Martina Konvičky. Policie kvůli bezpečnostním opatřením na místo odmítla vpustit zástupce studentů, kteří chtěli ke zdejšímu památníku položit květiny.
- TÉMA: Čínský prezident v Praze
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk