Chránit principy právního státu a dodržování ústavnosti je podle senátora Dienstbiera nejen v zájmu těch, kterých se to dotýká, ale i z hlediska budoucnosti všech. „V situaci, kdy prezident porušuje Ústavu a premiér se tomu nijak nebrání, přestože má na to nástroje, tak si nikdo ve státě nemůže být jist, že až bude potřebovat ochranu, tak budou jeho práva dodržována,“ varuje.
Jestliže stát pohrdá svými vlastními pravidly, tak se dá podle senátorových slov očekávat, že může pohrdat právy úplně kohokoliv. „Zde je riziko, kdy se občané staví za prezidenta a premiéra, protože je podporují z hlediska jejich názorů, ale i oni mohou doplatit na toto jejich jednání někdy v budoucnu,“ upozorňuje Dienstbier.
Je toho názoru, že politická i právní kultura jsou u nás dlouhodobě ve vážné krizi a zhoršování pozorujeme. „Jsou to velmi nebezpečné trendy a nejsem si vůbec jistý, že pokud ty principy nebudeme bránit, tak jsme více imunní vůči sklonům ke zneužívání moci než polská nebo maďarská společnost,“ myslí si senátor.
Své řekl i k současnému návrhu státního zástupce na zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a jeho nejbližších v kauze Čapí hnízdo. V zásadě prý věří v nezávislost státních zastupitelství, má důvěru v jeho nejvyšší představitele i v naši justici, což ovšem nevylučuje nějaký jednotlivý exces.
Připomíná, že v případě, že bude rozhodnutí znít, že se zastavuje trestní stíhání, tak je tam pořád tříměsíční lhůta ze strany nejvyššího státního zástupce, který ho může zrušit a nařídit, aby se v tom řízení pokračovalo.
„Co řekne Andrej Babiš, to se v zásadě stane, možná s nějakými výjimkami na lokální úrovni, protože tam nedohlídne, ale ve věcech, na kterých mu záleží, tak si vždycky prosadí svoje,“ říká senátor k fungování hnutí ANO.
A na čem premiérovi nejvíce záleží? „Zatím to vypadá, že mu ze všeho nejvíc záleží na holdingu Agrofert, když sledujete emotivnost jeho vyjádření v některých věcech,“ uvádí senátor a s úsměvem dodal, že čísla ukazují, že pozice Agrofertu se formálně zlepšila po vstupu Babiše do vlády.
Prezident Zeman prý hledí jen na své zájmy. „Jednak jako politik prakticky nikdy nereprezentuje veřejné zájmy, ale svoje vlastní, nebo lidí, kteří ho nějakým způsobem podporují bez ohledu na to, jaké jsou motivy,“ kritizuje senátor hlavu státu. Nemyslí si, že by měl Zeman cokoliv společného se sociálnědemokratickými myšlenkami. „Naopak se posunul do pozice extrémní pravice,“ dodává Dienstbier.
Tato tvrzení demonstruje zejména na, podle jeho slov, vyvolávání nenávisti k různým skupinám obyvatel. Symbolem příklonu je podle senátora pak i Zemanova podpora politiků v různých zahraničních volbách. „Ať šlo o prezidenta Trumpa proti demokratické kandidátce, nebo když v Rakousku podpořil kandidáta krajní pravice. A navíc i tady otevřeně podporuje SPD Tomia Okamury," podotýká Dienstbier.
Závěrem poukazuje na dobu začátku migrační krize, kdy měl prezident rekordně nízkou popularitu, ale jelikož je velice zkušený, tak prý vycítil, že svou pozici i osobní podporu může značně posílit a zcela bez rozpaků toho prý zneužil. „Pouze přihříval strach ve společnosti, namísto toho, aby plnil svoji roli uklidnění s tím, že jsme schopni se všemi riziky se vypořádat,“ uzavírá senátor Dienstbier.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab