Když v minulém týdnu nenastoupil do vězení Tomáš Čermák, odsouzený k pěti a půl roku vězení za schvalování terorismu, byla to pro mnohé další příležitost pustit se do „dezolátů“.
Čermák podal žádost o odklad nástupu do vězení a současně žalobu pro zmatečnost, ovšem ke špatnému soudu, takže vůbec nebyla řešena. Minulé úterý marně uplynul termín jeho nástupu a následně po něm bylo vyhlášeno pátrání.
Zároveň se tím ale znovu otevřela debata o jeho trestu, který je od počátku považován za průlomový. Poprvé padl takto vysoký trest za verbální čin. Schvalování terorismu bylo spatřováno v jeho internetových výzvách v časech koronaviru, aby lidé za použití násilí zabránili přijetí pandemického zákona.
„Ani hloupost v diskusi není důvodem pro kriminalizaci diskutujícího. Lidé si většinou udělají obrázek sami bez toho, že by je mocenské orgány státu musely usměrňovat. Cenzura je mi protivná,“ říká k tomu pro ParlamentníListy.cz docent Zdeněk Koudelka, někdejší poslanec a státní zástupce.
Termínem, se kterým se při posuzování těchto činů často operuje, je „nenávist“. Spáchání zločinu z nenávisti je dnes považováno za výrazně přitěžující faktor. „Trestní zákon zná trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob a je to i přitěžující okolnost u některých jiných trestných činů,“ vysvětluje právník Koudelka.
Pojem „nenávist“ přitom není nijak exaktně vymezen. „Předpokládá se, že jde o pojem obecně známý a může být užit i v právu tak, jak je významově chápán v obecném jazyce,“ vysvětluje Koudelka.
„Důležité je vždy ale individuálně posuzovat u takových deliktů především míru společenské škodlivosti, a ta je myslím mnohými státními zástupci v dnešní době posunuta úplně na jinou úroveň a umožňuje proto v takové míře postihovat verbální delikty prostředky trestního práva,“ dodává advokát Radek Suchý.
Jak bude posouzen a aplikován, to už záleží na soudci. Podle Koudelky bude lidský faktor v justici rozhodující vždy. Sám systém nikdy nedovede zabránit uplatňování dvojího metru.
„I v případě války je to vidět. Když USA a některé další státy v rozporu s mezinárodním právem zaútočily na Jugoslávii 1999 a na Irák v roce 2003, byla u nás svobodná diskuse kritiků i podporovatelů tohoto útoku. V případě ruského útoku na Ukrajinu je však kriminalizována jedná strana diskuse, přitom v zásadě text zákonů je u nás v této oblasti stále stejný,“ připomíná docent Koudelka.
Teoreticky by právo mělo platit pro všechny univerzálně, ale reálně se tak neděje. Ještě nebezpečnější ale je, když se subjektivní hodnocení soudce začne protínat s politickými ambicemi a zájmy. „Netýká se to jen slovních projevů, ale někteří soudci podlehli vládnímu a mediálnímu vyvolávání strachu za covidu a snažili se zachránit protivládní covidistická opatření vlády a ministerstva zdravotnictví, a jiní dali přednost právu a zdravému rozumu a nekompromisně odhalovali jejich protiprávnost a nedůvodnost,“ připomíná.
Právě z těchto důvodů advokáta Suchého velmi nepříjemně překvapilo, jak rázně do věci vstoupil ministr vnitra Vít Rakušan, který v řádu několika hodin začal tweetovat, jak nikdo neuteče před odpovědností a člověku v jedné z nejtěžších životních situaci vyhrožoval a nadával do zbabělců.
Za svoje činy a slova neseme všichni odpovědnost. Pokud ty činy nebo slova poruší zákon, může mít odpovědnost podobu odnětí svobody. Útěk před touhle odpovědností je zbabělost a @PolicieCZ udělá všechno pro to, aby pana Čermáka k odpovědnosti přivedla.https://t.co/iGhjEBP2xK
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) August 30, 2023
„Zajímalo by mne, zda se takto vyjadřuje ke všem odsouzeným, kteří k výkonu trestu nenastoupí,“ podotýká Suchý s tím, že takové případy se odehrávají poměrně často. „Může to jen vyvolávat dojem, že orgány činné v trestním řízení jednají v takových kauzách ‚v souladu s politikou strany a vlády‘, mám-li tak vážnou věc bonmotem odlehčit,“ dodává pro ParlamentníListy.cz.
Političtí vězni
Ačkoliv Čermákovu eskapádu kolem nástupu do vězení považuje za chybu, která mu nejspíš vynese další prodloužení trestu, samotný rozsudek podle informací z médií považuje za zcela nepřiměřený. „Již nějaký čas upozorňuji na nebezpečný trend, kterým je nadužívání trestních postihů v případě verbálních trestných činů,“ podotýká advokát, který obhajuje Ladislava Vrabela v jeho stíhání za šíření poplašné zprávy.
„Já to považuji ve finále prostě za útok na svobodu slova a projevu, i když i ta má, jak zdůrazňují novodobí ochránci nekritizovatelných pravd, své limity. Ano, má. Ale zcela individuální, k jejichž ochraně bohatě stačí prostředky civilního práva,“ vysvětluje advokát. V právním státě se má trestní represe uplatňovat až jako krajní prostředek, a Suchý ze zkušenosti ví, že právě s touto argumentací policie odkládala trestní oznámení v mnohem závažnějších případech.
„Je to tvrdý trest a je zde trestán politický delikt,“ říká k Čermákovu případu i docent Koudelka. I demokratický stát podle něj může mít politické vězně, připomíná katalánské politiky, kteří ve Španělsku obdrželi tresty v desítkách let za pokus nenásilnou formou referenda dosáhnout sebeurčení svého regionu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo