Americký soud rozhodl, že se irácké kulturní bohatství musí vrátit do Iráku. Jde o památky staré tisíce let, které se tu a tam objevují na bazarech a trzích a různými cestami se dostanou do Spojených států a dalších zemí. Politolog Zdeněk Zbořil v komentáři pro První zrávy.cz připomněl, že nejde o žádný nový jev. Loupení uměleckých předmětů praktikovali Švédové, Rusové, Britové i Němci během různých válek po staletí.
Politolog má za to, že až se o své bohatství přihlásí nejen Čína, ale i mnohé další země a z bývalých koloniálních mocností začnou tyto artefakty putovat domů, ve světové ekonomice nastane nový pohyb.
„Vzpomeňme si na vyjádření čínské vlády, která mluví o století ponížení a o tom, jak koloniální velmoci pořádaly nájezdy na čínské sbírky od 13. století až do století devatenáctého, a dokonce i o tom, že tyto rozkradené sbírky jsou detailně evidovány v Číně. Takže jde i zde o to, kdy se nějaká čínská autorita přihlásí o tento majetek,“ upozornil Zbořil.
- Celý komentář naleznete zde
„Ale kdy se přihlásí ti ostatní? Už to někde v bývalých koloniích začíná, ale zdá se, že až světová ekonomika dostane nějaký nový pohyb, bude se vzpomínat na bývalé bohatství v některé zemi, a nebude se zapomínat na to, kdo ho bezplatně, ale krvavě nabyl díky svým vojenským výpravám, nebo koloniálním výpravám, pomalu do všech koutů planety,“ dodal ještě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.