Politolog Zbořil tuší nový pohyb ve světové ekonomice: Až se ozve Čína...

08.08.2021 8:15 | Zprávy

Světlo světa spatřila zpráva, že Američané budou vracet kulturní artefakty Iráku. Politolog Zdeněk Zbořil očekává, že teď může ve světové ekonomice nastat nový pohyb, při němž bývalé kolonie uplatní nároky vůči svým koloniálním evropským plenitelům. Může se ozvat i Čína, ze které podle Zbořila jiné země kradly národní bohatství od 13. do 19. století.

Politolog Zbořil tuší nový pohyb ve světové ekonomice: Až se ozve Čína...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Americký soud rozhodl, že se irácké kulturní bohatství musí vrátit do Iráku. Jde o památky staré tisíce let, které se tu a tam objevují na bazarech a trzích a různými cestami se dostanou do Spojených států a dalších zemí. Politolog Zdeněk Zbořil v komentáři pro První zrávy.cz připomněl, že nejde o žádný nový jev. Loupení uměleckých předmětů praktikovali Švédové, Rusové, Britové i Němci během různých válek po staletí.

Politolog má za to, že až se o své bohatství přihlásí nejen Čína, ale i mnohé další země a z bývalých koloniálních mocností začnou tyto artefakty putovat domů, ve světové ekonomice nastane nový pohyb.

„Vzpomeňme si na vyjádření čínské vlády, která mluví o století ponížení a o tom, jak koloniální velmoci pořádaly nájezdy na čínské sbírky od 13. století až do století devatenáctého, a dokonce i o tom, že tyto rozkradené sbírky jsou detailně evidovány v Číně. Takže jde i zde o to, kdy se nějaká čínská autorita přihlásí o tento majetek,“ upozornil Zbořil.

„Ale kdy se přihlásí ti ostatní? Už to někde v bývalých koloniích začíná, ale zdá se, že až světová ekonomika dostane nějaký nový pohyb, bude se vzpomínat na bývalé bohatství v některé zemi, a nebude se zapomínat na to, kdo ho bezplatně, ale krvavě nabyl díky svým vojenským výpravám, nebo koloniálním výpravám, pomalu do všech koutů planety,“ dodal ještě. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…