Britské ministerstvo obchodu hledá obchodního zástupce zaměřeného na Polsko, které je pro Británii 13. největším obchodním partnerem. Úředník, který post získá, by měl na starosti „rozvoj strategie obchodní politiky a formování celkového obchodního vztahu“ s Polskem, píše britský deník Telegraph.
V poptávce ministerstva stojí, že vybraný kandidát získá 32.858 až 34.586 liber. Plat se může v závislosti na produktivitě zvýšit na 36.583 až 38.272 liber. Deník Telegraph poukázal na to, že „typický úředník státní správy pro diverzitu a začleňování v Londýně dostává podle kariérního webu Indeed 42.697 liber ročně“.
Výše platu pro úředníka pro diverzitu a inkluzi je překvapením hlavně s ohledem na to, že premiér Keir Starmer si stanovil jako hlavní cíl své vlády růst britské ekonomiky. Vlády napříč volebními obdobími jsou pravidelně podrobovány kontrolám stran platů ve státní sféře a v soukromém sektoru. The Telegraph poukazuje na kauzu z loňského roku, kdy se státní správa pokusila najmout „zástupce ředitele pro AI International“ a nabízela mu roční plat 75 tisíc liber. V přepočtu 2.200.000 korun. K němu postavili výzkumného vědce s podobnými povinnosti, který si u společnosti Meta, provozující Facebook, vydělal ročně jeden milion dolarů. Tedy v přepočtu 23 milionů korun. The Telegraph poukázal na to, že rozdíl je propastný.
„Polsko je jedním z nejbližších evropských spojenců Británie a obchod mezi těmito dvěma zeměmi dosáhl v roce do konce března necelých 32 miliard liber, což je roční nárůst o 11 %, podle vládního dokumentu,“ píše deník a klade otázku, která z pozic je pro oživení britské ekonomiky důležitější. Úředník pro diverzitu a inkluzi? Nebo státní nejvyšší obchodní zástupce v partnerské zemi?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera