Vojenská kvalifikace se zaměřuje především na mladé muže narozené v roce 2006, kteří dosáhli plnoletosti. Dále na muže starších ročníků, kteří dosud neprošli kvalifikací nebo byli dříve označeni za dočasně nezpůsobilé.
Kvalifikací projdou také ženy narozené mezi lety 1998 a 2006, které mají odborné vzdělání využitelné v armádě, jako je lékařství, psychologie, farmacie, radiologie či veterinářství. Dobrovolně se mohou kvalifikace zúčastnit i starší občané, kteří mají zájem být zařazeni do vojenské evidence.
Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?Anketa
A – plně způsobilý.
B – dočasně nezpůsobilý (s možností přezkoumání).
D – nezpůsobilý v době míru, ale využitelný v určitých podmínkách.
E – trvale nezpůsobilý k vojenské službě.
Činnost provádějí okresní lékařské komise a po absolvování celého procesu jsou údaje o vyšetřovaných osobách přeneseny do vojenské evidence. Každý z povolaných k jejich absolvování obdrží hodnost vojína, nikoli však vojenskou knížku. Tu dostanou pouze dobrovolníci, kteří chtějí vstoupit do armády. Dobrovolníci, kteří nemají zájem o službu v armádě, budou převedeni do tzv. pasivní zálohy.
Ministerstvo obrany varuje, že nedostavení se ke kvalifikaci bez vážného důvodu může vést k finančním sankcím nebo k dalším opatřením. Pokuty se podle infromací serveru polsatnews.pl pohybují od několika set až po tisíce zlotých, což mohou být v přepočtu i desítky tisíc korun. V krajních případech může být občan přiveden k vojenské komisi policií. Osoby, které se povinnostem vyhýbají, jsou evidovány jako neplnící své občanské povinnosti.
Polsko, které se v posledních letech výrazně zaměřuje na posílení obranyschopnosti, má třetí největší armádu v NATO po Spojených státech a Turecku. V roce 2024 země vyčlenila na obranu 4,7 % HDP, což je jeden z nejvyšších podílů mezi členskými státy NATO. Tato intenzivní modernizace a rozšiřování armády odráží polskou snahu posílit svou roli v regionální bezpečnosti.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič