Polsko a Maďarsko vidí NATO pozitivně, chtějí posílit spolupráci

12.03.2014 12:57 | Zprávy

Členství v NATO je základním stavebním kamenem bezpečnosti Polska i Maďarska. Zatímco pozitiva polské příslušnosti k alianci zhodnotila dnes ve zvláštní rezoluci dolní komora parlamentu, o výhodách maďarského členství mluvil v Budapešti ministr obrany. Obě země si dnes společně s Českou republikou připomínají 15. výročí dne, kdy se staly členy NATO.

Polsko a Maďarsko vidí NATO pozitivně, chtějí posílit spolupráci
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Pražané si připomněli 14. výročí bombardování Jugoslávie letectvem NATO

„Hlavní politické síly v 90. letech projevily politickou vyspělost," zhodnotila s odstupem 15 let polský vstup do Severoatlantické aliance dnešní rezoluce, na níž se shodli poslanci Sejmu. Vedle členství v NATO je podle poslanců druhým pilířem polské bezpečnostní a zahraniční politiky členství v Evropské unii.

V zájmu Varšavy je prohloubení spolupráce na společné evropské zahraniční a bezpečnostní politice, která není konkurencí pro NATO, ale měla by jej doplňovat, uvádí rezoluce.

Když evropské země nezvýší výdaje na obranu, výkonnost NATO klesne

Evropa by měla pro svou bezpečnost dělat více i podle šéfa maďarské diplomacie Csaby Hendeho. Vztahy mezi členskými zeměmi na obou stranách Atlantiku jsou oslabeny tím, že Spojené státy zaměřují svou pozornost na jiné oblasti než Evropu. Evropské země by proto podle něj měly zvýšit své výdaje na obranu a posílit regionální spolupráci. „Pokud se jim to nepodaří, transatlantické vztahy oslabí a výkonnost NATO poklesne," citovala Hendeho agentura MTI.

Stejně jako podle polské parlamentní rezoluce byl i podle maďarského ministra vstup do NATO téměř deset let po pádu komunistického bloku zásadním a pozitivním krokem. „Maďarsko se vstupem do NATO znovu přidalo mezi vyspělé západní demokracie," dodal Hende.

Pozitivně vidí vstup do NATO i český prezident Zeman

Vstup do aliance dnes za pozitivní označil i český prezident Miloš Zeman, který v té době vedl českou vládu. Také podle něj by české výdaje na obranu měly vzrůst, neboť nedosahují dříve stanovené úrovně dvou procent HDP.

Členství v NATO podporuje po 15 letech i většina Čechů. Podle v úterý zveřejněného průzkumu jej jako pozitivní vidí 70 procent obyvatel země.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …