Polsko míří k EU, ale Orbán jel do Číny. A nemlčel tam

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

16.10.2023 14:32 | Zprávy

Víkendové parlamentní volby v Polsku nejspíše přinesou konec vlády Mateusze Morawieckiho a dlouholeté vlády strany Právo a Spravedlnost a Polsko se tak podle všeho politicky opět přiblíží Evropské unii. Zcela jinou zahraniční politiku ale zastává maďarský premiér Viktor Orbán, který se o víkendu vydal do Číny na summit čínské iniciativy Pás a stezka, která má za cíl vytvořit hospodářské propojení až 80 zemí světa. Orbán v Pekingu po jednání s premiérem Li Kche-čchiangem prohlásil, že přátelství obou zemí má hluboký kulturní základ. „Není náhodou, že je Maďarsko jediným středoevropským státem, který od samého počátku důsledně dodržuje zásadu jedné Číny,“ uvedl Orbán.

Polsko míří k EU, ale Orbán jel do Číny. A nemlčel tam
Foto: FCB
Popisek: Viktor Orbán v Číně

V Pekingu se aktuálně koná třetí summit iniciativy Pás a stezka, na který u příležitosti 10. výročí iniciativy dorazila řada státníků z rozvojových zemí Afriky, Asie, Blízkého východu a dalších zemí. Mezi vedoucími představiteli, kteří přijeli v pondělí, jsou etiopský premiér Abiy Ahmed, srílanský prezident Ranil Wickremesinghe, prezident Konžské republiky Denis Sassou Nguesso, premiér Papuy-Nové Guineje James Marape a kambodžský premiér Hun Manet.

Mezi dalšími přiletěl také například chilský prezident Gabriel Borica a maďarský premiér Viktor Orbán. Dorazit by podle původních plánů měl i ruský prezident Vladimir Putin a podle informací agentury AP by měli přijet i zástupci afghánského vládnoucího hnutí Tálibán.

Čínská iniciativa Pás a stezka se zaměřuje na politickou a hospodářskou spolupráci desítek zemí napříč všemi kontinenty. Projekt, který byl oznámen v roce 2013, s cílem obnovit starobylou Hedvábnou stezku spojující Asii a Evropu, se v průběhu let rozšířil o nové oblasti a rozvojové iniciativy. Projekt nyní zahrnuje přibližně 78 zemí.

Maďarský premiér Viktor Orbán se v neděli setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Kche-čchiangem a uvedl, že Maďarsko vkládá do spolupráce s Čínou velké naděje. Orbán připomněl, že letos uplyne 75 let od navázání vztahů mezi oběma zeměmi. Poznamenal, že s předchozími premiéry navázali plodnou spolupráci a osobní přátelství, a dodal, že politické přátelství má hlubší, kulturní základ.

„Není náhodou, že Maďarsko bylo první zemí sovětského bloku, která uznala Čínu, a jediným středoevropským státem, který od samého počátku důsledně dodržoval zásadu jedné Číny,“ zdůraznil Orbán podle informací serveru hungarytoday.hu.

Připomněl také, že čínský prezident Si Ťin-pching ho poprvé přijal v roce 2009, kdy byl ještě viceprezidentem a Viktor Orbán stál v čele opozice. Toto bude jejich sedmé setkání, které „rovněž potvrzuje přátelství mezi oběma národy“.

„Čína je druhou největší ekonomikou světa a v letošním roce největším zahraničním investorem Maďarska. Místo blokování a izolace se Maďarsko snaží rozvíjet naši hospodářskou spolupráci. Právě na tom jsme dnes pracovali s čínským premiérem,“ napsal Orbán na facebooku.

Li Kche-čchiang po jednání uvedl, že obě země pojí úzké přátelství a že maďarsko-čínské vztahy dosáhly svého dosud nejlepšího období. Po jednání podepsali premiéři řadu nových mezivládních dohod v rámci iniciativy Pás a stezka. Dohody se týkají spolupráce v oblasti vzdělávání, průmyslové a investiční spolupráce nebo hospodářského a technologického rozvoje a digitální ekonomiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Orbána můžeme Maďarům závidět......., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemagic woman , 16.10.2023 16:55:35
Ten směšný pohůnkovský lhář z Brna mu nesahá ani po kotníky.

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…