Pomalý kolaps. Spisovatel má špatné zprávy pro USA

24.12.2024 19:00 | Zprávy

Situace mnoha domácností v USA je kvůli dopadům růstu cen a zdražování účtů za energie i po odeznění hlavní inflační vlny stále složitá. Neochota či nemožnost utrácet se projevuje i v nepříliš lákavých tržbách mnoha amerických podnikatelů. Americký spisovatel Michael Snyder z toho, co v zemi spatřuje, míní, že už je „pomalý kolaps americké ekonomiky mnohem pokročilejší, než si většina lidí myslí“. Upozorňuje například, že zatímco dříve do potravinových bank chodili hlavně nezaměstnaní, dnes už tam přicházejí i lidé, kteří práci mají, ale nevydělávají dost na to, aby si mohli zaplatit všechny základní potřeby.

Pomalý kolaps. Spisovatel má špatné zprávy pro USA
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street

„To, že se ekonomické podmínky zhoršují, rozhodně není dobrá zpráva, ale je lepší vědět předem, co se blíží. Po čtyřech letech vlády Joea Bidena je americká ekonomika v obrovském nepořádku. Jsme svědky pomalého kolapsu přímo před našima očima a ti na nejnižších příčkách ekonomického potravního řetězce zažívají větší bolest než kdokoli jiný,“ píše Snyder, jak vnímá situaci v USA. A podotýká, že právě toto je důvodem, proč Američané v listopadových volbách rozhodli o návratu Donalda Trumpa do Bílého domu.

Kromě toho, že spatřuje u chudších Američanů touhu po změně, pak vidí též příznaky, že je „pomalý kolaps americké ekonomiky je mnohem dál, než si většina lidí myslí“.

„Američané v letošní sváteční sezóně tvrdí, že vidí ducha minulých Vánoc: inflaci,“ upozorňuje, že podle průzkumu CNBC lidé v USA stále upozorňují na zdražování, což má za následek, že pouze 16 % respondentů uvedlo, že letos utratí více než v loňském roce a pro maloobchodníky se tak rýsuje jen průměrná sezóna. Nejvíce lidí chce utratit stejnou částku jako v loňském roce a 35 % respondentů uvedlo, že naopak utratí v obchodech ještě méně než vloni.

Předzvěstí ničeho dobrého je také počet volných pracovních míst, který je v USA nejnižší od ledna 2021, či čísla vypovídající o zpracovatelském průmyslu a naznačující pokles.

Snyder upozornil, že kvůli růstu hypotečních sazeb dále průměrný americký kupec domu za pouhých šest týdnů ztratil kupní sílu 33.250 dolarů (kolem 800 tisíc korun), jelikož denní průměrná 30letá fixní hypoteční sazba vzrostla až k 7 %, kdežto ještě 17. září byla na úrovni 6,11 %.

Domácnosti v USA jsou tlačeny i růstem životních nákladů. Autor varuje, že podle zjištění Bank of America téměř třetina všech domácností „utratí více než 95 % svého disponibilního příjmu za nezbytnosti, jako jsou náklady na bydlení, potraviny a účty za služby“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Amerika už nemá kde pořádně nakrást, aby to stačilo na udržení vysokého životního standardu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 25.12.2024 5:17:39
Rusko se za Putina vykrást nedalo, ačkoli jeho předchůdce, opilec Jelcin, jim Rusko naservíroval na stříbrném podnosu za pár beden chlastu a Amíci si již vykradením Ruska byli stoprocentně jistí. Pažravé americké elity vyvezly kvůli vyšším ziskům od konce 70. let celá průmyslová odvětví do Číny a dalších asijských států, čímž výrazně poklesla ekonomická síla USA a především okolní svět už nechce být vazalem či otrokem arogantních amerických loupežníků a násilníků jako dosud. Hegemonie USA proto končí, Západ se topí v dluzích a velká chcípající kobyla jménem Západ už jen lže, vydírá, vyhrožuje a kope. Idiotská a současně velice namyšlená politika většiny vlád zemí Západu proces úpadku jen urychluje. Tento proces se již nedá zastavit, je nezvratný. Zdejší vlastizrádci zamrzlí v minulosti to stále ještě odmítají pochopit, ale to na celé věci nic nemění.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…