Populismus, co nám uškodí. Jiří Pehe je zneklidněn, jde o migraci

15.11.2018 15:15 | Zprávy

Politolog Jiří Pehe zkritizoval vládu Andreje Babiše (ANO) za to, že odmítla přijmout za svůj globální pakt o migraci z pera OSN. Pehe považuje toto rozhodnutí za špatné bez ohledu na to, že většinou české veřejnosti bude pravděpodobně přijato kladně.

Populismus, co nám uškodí. Jiří Pehe je zneklidněn, jde o migraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Vláda přijala odmítavé stanovisko k paktu o migraci. „Vláda projednala postoj České republiky ke Globálnímu kompaktu pro bezpečnou, řízenou a legální migraci. Rozhodla, že se Česko k tomuto dokumentu nepřipojí,“ stojí na facebookovém profilu vlády.

Politologovi Jiřímu Pehemu se stanovisko kabinetu ani trochu nelíbí. Vládě to sice přinese u voličů body, ale politolog a publicista to považuje za populistické gesto, které nám jako České republice v souhrnu uškodí. Jak prý poznamenal už předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, kdyby si politici střední Evropy úmluvu napřed přečetli, stavěli by se k ní pravděpodobně jinak.

„Kdyby si ji přečetli, zjistili by, že naší zemi i ostatní členy Visegrádu v podstatě ničím neohrožuje, ale naopak může být pro ně docela užitečným nástrojem. Ti čeští politici, kteří proti úmluvě nejvíc brojili, mají sice pravdu v tom, že pakt explicitně nerozlišuje mezi legální a nelegální migrací, ale to činí jiné mezinárodní dokumenty, které tento právně nezávazný pakt nenahrazuje. Jeho primárním cílem také není ustavit migraci jako lidské právo, jak tvrdí český premiér, protože i to je už zakotveno v jiných smlouvách Organizace spojených národů, včetně Všeobecné deklarace lidských práv,“ napsal Pehe v komentáři pro Český rozhlas, který uveřejnil také na blogu serveru Aktuálně.cz.

V paktu podle politologa stojí jen tolik, že i migranti a uprchlíci mají lidská práva a musí se s nimi zacházet důstojně. Vedle toho pakt nabízí nástroje na regulaci migrace. Česko sice není zemí, kam by přicházeli tisíce migrantů, jenže je zemí, ze které lidi odcházejí za prací. A když je pak nepřijmeme, tak podle politologa fakticky ohrožujeme vlastní občany pracující v zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…